"Na summite je namiesto komisára Liikanena, ku ktorému bol Figeľ pridelený," povedal SME hovorca komisie Reijo Kempinen. "Vypovedá to o jeho dobrom kredite. Liikanen zjavne nemal problém preniesť naňho časť svojej agendy, ktorou je podnikanie a informačná spoločnosť."
Na trojhodinovom stretnutí na zámku Dromoland sa bude hovoriť o všetkých témach, ktoré dnes rozdeľujú Ameriku a Európu. Napriek tomu sa chcú obe strany pokúsiť minimálne vyvolať dojem, že kríza sa urovnáva. A to aj napriek tomu, že hlavnou témou bude Irak. Stretnutie v Írsku je predohrou summitu NATO v Istanbule.
Ameriku zastupuje George Bush so svojimi ministrami a poradkyňou pre národnú bezpečnosť Condoleezzou Riceovou. V európskom tíme je okrem Prodiho a Figeľa premiér predsedníckeho Írska Bertie Ahern, vysoký predstaviteľ pre zahraničnú politiku Javier Solana a ďalší traja komisári. Figeľ vystúpi v druhej časti, ktorá bude zameraná na ekonomiku.
Figeľovi k účasti na summite výrazne pomohla šťastná zhoda okolností. Práve oblasť podnikania a informačnej spoločnosti je pre Ameriku dôležitá a zodpovedný komisár Erkki Liikanen v týchto dňoch odchádza z komisie. Preto do Írska vyslal Figeľa. "Je to znak ich dobrej vzájomnej spolupráce," povedal hovorca komisie.
Komisári z nových krajín sa mali pôvodne len zaúčať, ale Liikanen preniesol na Figeľa aj časť skutočnej práce. "Od začiatku mi dal konkrétny podiel na zodpovednosti. Nemal som len sedieť a pozerať naňho. Ten podiel sa rozširuje, pretože on o chvíľu končí," tvrdí Figeľ. Možno, že Fíni už ani nevyšlú náhradníka a Figeľ ostane jediným komisárom, pretože súčasná komisia v októbri končí.
Je možné, že na summite sa otvorí aj otázka bezvízového styku nováčikov s USA, ktorých zástupuje na summite práve Figeľ. "Je to otázka citlivá, má však svoje racionálne jadro," povedal Figeľ.
Autor: MICHAL FRIŠ, MATÚŠ KOSTOLNÝ