sídla štyroch najväčších politických strán v snahe nájsť dôkazy korupcie.
Akcia, namierená proti politikom chráneným poslaneckou imunitou, je značne kontroverzná. Jej cieľom bol údajne boj proti nelegálnemu financovaniu strán a korupcii, ale to, že sa odohrala štyri dni pred voľbami, jej dáva politický charakter. "Škoda, ktorú akcia spôsobila, je enormná," povedal predseda volebnej komisie Zenonas Vaigauskas. Podľa DPA je problém v tom, že i pri zosadení doterajšieho prezidenta Rolandasa Paksasa hrajú kľúčovú úlohu tajné služby. Podarilo sa im dokázať, že Paksas najmenej v troch prípadoch porušil ústavu, hlavne pomocou osobám blízkym pašerákom zbraní.
Ak by stredajší zásah proti štyrom politickým stranám, z ktorých najmenej dve podporujú pravicového prezidentského kandidáta Valdasa Adamkusa, skutočne ovplyvnil výsledok zajtrajších volieb, bolo by zrejmé, že tajné služby získali v krajine neprimeranú moc. V zahraničí by to značne poškodilo dobré meno Litvy, ktorá sa nedávno stala členom Európskej únie i NATO.
Adamkus síce podľa najnovšieho prieskumu stále vedie nad svojou ľavicovou konkurentkou Kazimierou Prunskienéovou o päť percent, ale pred policajnou raziou v sekretariáte štyroch strán to bolo o desať percent. Výsledok druhého kola, kde na víťazstvo stačí jednoduchá väčšina odovzdaných hlasov, zostáva úplne otvorený.
"Iste to voľby ovplyvní," povedal agentúre AFP šéf vilniuského ústavu pre medzinárodné vzťahy Raimundas Lopata. "Niektorí ľudia stratia istotu, komu dať hlas, iní sa začnú obávať o osud krajiny a mnohí vôbec nepôjdu voliť. Zatiaľ sa ešte nedá určiť, ktorý z kandidátov z toho nakoniec bude ťažiť," dodal.
(čtk)