niekto ukradol, tak ide o krádež, ktorá nemá na Slovensku obdobu. Možno sa ešte na inom mieste depozitu nájdu. Pri vlastnej revízii sme totiž odhalili, že zbierkový fond v minulých desaťročiach papierovo nesedel," povedal Díte.
V marci najskôr zistili zmiznutie pozlátených figurálnych hodín zo začiatku 19. storočia. Zamestnanci múzea preto prehľadávali depozity a všimli si aj chýbajúcu vzácnu orientálnu vázu. Neskôr do zoznamu chýbajúcich vecí pribudli kalichy a keramika.
"Vyše metra vysokú vázu alebo hodiny nemohli vyniesť počas prevádzky, keď je chodba monitorovaná. Budova má štandardnú elektronickú ochranu zvonku, no zabudlo sa na ochranu zvnútra. Pracovníci si predmety prenášali z depozitov na pracovisko. Niekto neoprávnene vstúpil práve do depozitu s orientálnou keramikou a nespustil sa poplach," povedal exriaditeľ, ktorý bol pripravený kvôli chýbajúcim predmetom aj sám zložiť funkciu, no vlastnú zodpovednosť odmieta. Dôvodí tým, že vnútorná ochrana objektu je záležitosťou správcu a je finančne náročná.
Simona Jurčová, poverená vedením múzea, sa domnieva, že zlodeji si vyberali najkrajšie a najhodnotnejšie predmety a vyznali sa. Aj ona pripúšťa, že niektoré sa pre nedôslednú evidenciu z minulosti ešte nájdu. Škoda nie je vyčíslená, známe sú iba nadobúdacie ceny, ku ktorým sa vyjadrí znalec. Samosprávny kraj nariadil mimoriadnu revíziu muzeálnej zbierky, teda 150-tisíc predmetov. V múzeu už platia sprísnené opatrenia, do depozitu nemôže ísť sama jedna osoba.
Po zistení krádeží spáchal 43-ročný domovník múzea samovraždu a jej motív nie je známy. "Môže aj nemusí súvisieť s krádežou," skonštatovala jeho kolegyňa.
JANA BEŇOVÁ