Zástupcovia zamestnávateľov včera prišli za ministrom financií s požiadavkou nižších daní. Zľava: Ján Sabol za Asociáciu výrobcov nealkoholických nápojov a minerálok, Slavomír Hatina za Slovnaft, Anton Jura za U.S. Steel, Ivan Štefanec za Coca-Colu, Ladislav Saxa za automobilový priemysel a Adrián Ďurček za COOP. FOTO - PAVOL FUNTÁL
BRATISLAVA - Zamestnávatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov, ktorá má ambíciu stať sa súčasťou tripartity, prišli s požiadavkou zníženia daní. Z dnešných 19 percent chcú daň z príjmov znížiť na 15 a mieru dane z pridanej hodnoty posunúť na 17 percent. Minister financií Ivan Mikloš pripustil, že istý priestor na znižovanie daní existuje.
"Naša iniciatíva zníženia daní vychádzala z priaznivého vývoja štátneho rozpočtu. Okrem toho, tento krok by bol impulzom na rozvoj ďalších investícií nielen pre zahraničných, ale aj slovenských podnikateľov," povedal prezident únie zamestnávateľov Anton Jura, ktorý zastupuje záujmy väčšiny veľkých podnikov, napríklad U.S. Steelu, Volkwagenu, Slovnaftu, SPP alebo Siemensu.
"Rozpočtový vývoj je pozitívny a utvára priestor aj na znižovanie daní. Zatiaľ je však predčasné o tom hovoriť, potrebujeme vyhodnotiť prvý polrok a potom môžeme diskutovať o možnostiach," komentoval návrh únie minister Mikloš po stretnutí so zamestnávateľmi. Mikloš im však veľkú nádej nedal. "V každom prípade pred znižovaním daní uprednostňujeme znižovanie deficitu verejných financií. Ďalšia vec je, že čím viac znížime dane, tým menej dáme na vzdelanie alebo infraštruktúru," dodal minister. To považuje z hľadiska konkurencieschopnosti krajiny za dôležitejšie ako dane.
Podľa názoru niektorých ekonómov je reálnejšie znižovanie odvodového zaťaženia. "Odvody majú vlastne charakter daní a ich znižovanie je z pohľadu zamestnávateľa dôležité. Pomohlo by aj zamestnancom s nižšími príjmami," myslí si ekonomický analytik Slovenskej sporiteľne Juraj Kotian.
Bojovať za zníženie daní chce únia zamestnávateľov nielen z pozície záujmového združenia, ale aj ako sociálny partner vlády v tripartitných rokovaniach. Ich reálny vplyv však podľa politologičky Dariny Malovej nie je veľký. "Požiadavky únie sú legitímne, tak ako akejkoľvek inej záujmovej skupiny. Pri súčasnom stave však záujmové skupiny nemôžu diktovať vláde, aké návrhy má predkladať," vysvetľuje Malová.
"Posledné slovo má u nás parlament. Je potom v rukách vládnych strán, či kontrolujú svojich poslancov. Na druhej strane je pravda, že niektorí predstavitelia záujmových skupín majú veľký vplyv na vládne strany," upozornila politologička.
TEREZA COPLÁKOVÁ