Výbeh má byť slnečný, čistý a suchý. FOTO - (AR)
Umožňujú dobrý vývin kostry a svalstva hrabavej hydiny, zlepšujú jej kondíciu, upevňujú konštitúciu a posilňujú zdravie. To všetko je predpokladom vysokej úžitkovosti zvierat.
Aby výbeh spĺňal svoj účel, má byť dostatočne veľký, rovný, suchý, zatrávnený, slnečný (južné polohy), na záveternom mieste a udržiavaný. Musí byť ohradený (do výšky približne dva metre), chránený pred škodnou a priamo spojený s kurínom.
Z hygienického hľadiska si v prvom rade všímame vlastnosti pôdy vo výbehu. Má mať dobré samočistiace schopnosti, čiže rýchlo rozkladá trus na jednoduché minerálne zlúčeniny, ktoré porast využije na svoju výživu. Tejto požiadavke zodpovedá pôda s hrubozrnnou štruktúrou, ktorá je ľahká, prevzdušnená a teplá. Darí sa v nej pôdnym mikroorganizmom, ale nevyhovuje choroboplodným zárodkom. Naopak, v studenej neprevzdušnenej kyslej a vlhkej pôde patogénne organizmy dlho prežívajú.
Pozemok je vhodné osiať mäkkou a hustou trávou.
Zelený porast udržiavame nízky (do 10 cm) a mladý, aby slnečné lúče mohli dezinfikovať pôdu. Prípadné buriny likvidujeme, zamokrené plochy (zdroj pôvodcov ochorení) vysušíme. Hydina musí mať počas horúčav možnosť utiahnuť sa do tieňa, pod ovocnými stromami, kríkmi alebo pod prístreškami, ktoré ju ochránia aj pred inou nepriazňou počasia.
Ak výbeh hydinou prehusťujeme, alebo zanedbávame jeho ošetrovanie, môže sa stať zdrojom mnohých infekčných a parazitárnych ochorení. Na vlhkých plochách sa zdržiavajú dážďovky, slimáky, muchy, vážky alebo iný hmyz živiaci sa výkalmi, ktorý býva rezervoárom vnútorných parazitov (pásomnice, askaridióza, kapilarióza, syngamóza). Zamokrené prostredie napomáha aj vývoj cudzopasníkov vyvíjajúcich sa bez medzihostiteľov (škrkavky, kokcídie a podobne). Veľký počet zvierat sústredených na malej ploche vedie aj k vzniku stresu v kŕdli, až ku kanibalizmu.
Aby sme hrabavej hydine vytvorili vhodné prostredie, mali by sme počítať s rozlohou trávnatého výbehu približne 20 štvorcových metrov na jednu nosnicu. Málokto však má k dispozícii takúto rozlohu, výbeh preto intenzívne ošetrujeme. Trus denne odstraňujeme, zabraňujeme zvlhčovaniu pozemku vrátane okolia napájadiel (rošty), porast udržiavame nízky. Samočistiacu schopnosť pôdy podporuje aj preoranie, povápnenie a osiatie. Počas asanácie pozemku hydinu nevpúšťame do výbehu niekoľko mesiacov. Asanácia sa preto robí po častiach. Vhodné je tiež využívané plochy striedať, aby sa pôda a porast zregenerovali. Významné je aj ochranné odčervovanie hydiny.
MVDr. MÁRIA INŠTITORISOVÁ