Signalizačná správa pre pestovateľov

Pestovateľov v najteplejších oblastiach Slovenska (okresy Komárno, Dunajská Streda, Nové Zámky a Galanta) upozorňujeme na podkopáčiky , ktoré škodia na mnohých ovocných aj okrasných drevinách. Pri premnožení môžu spôsobiť predčasné opadávanie listov, ..

Pestovateľov v najteplejších oblastiach Slovenska (okresy Komárno, Dunajská Streda, Nové Zámky a Galanta) upozorňujeme na podkopáčiky , ktoré škodia na mnohých ovocných aj okrasných drevinách. Pri premnožení môžu spôsobiť predčasné opadávanie listov, čo oslabuje strom, oneskoruje dozrievanie plodov, ale aj obmedzuje vyzrievanie dreva, a tým zvyšuje možnosť poškodenia zimnými mrazmi.

Všeobecne nastáva čas ošetrenia proti podkopáčikovi približne o 10 dní skôr ako proti obaľovačom. Termín postreku proti druhej generácii podkopáčikov je v uvedených oblastiach aktuálny približne po 30. júni prípravkami Calypso 480 SC, Dimilin 48 SC, Nomolt 15 SC alebo Rimon 10 EC. Ak nepoužijeme uvedené prípravky, približne o týždeň neskôr možno ošetriť prípravkami Karate 2,5 WG, Karate Zeon 5 EC alebo Talstar 10 EC, ktoré sa aplikujú v čase liahnutia húseníc. Upozorňujeme na výber prípravku podľa škodlivosti pre včely - z tohto hľadiska je najbezpečnejší Calypso 480 SC.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V tomto období sa začínajú v najteplejších oblastiach liahnuť húsenice spriadača amerického . Pri silnejšom výskyte môže spôsobovať citeľné zníženie množstva listovej plochy, prípadne pri premnožení až holožery. Spriadač sa vyskytuje najmä v najteplejších oblastiach Slovenska. Z ovocných drevín napáda predovšetkým jablone, čerešne, orechy, morušu, bazu čiernu a celý rad ďalších i divorastúcich druhov. Z parkových drevín je pre spriadača hlavným hostiteľom javorovec jaseňolistý, na ktorom často pozorujeme veľké množstvo húseníc. Húsenice sú chlpaté, žltozelené, na chrbte majú tmavší pásik. Žijú vo veľkých skupinách. Obžrané časti stromov obaľujú nápadnou pavučinou a tvoria tak tzv. pavučinové hniezda. Prezimujú v štádiu kukly v rozličných úkrytoch na stromoch, plotoch, múrikoch a podobne. Na jar sa liahnu motýle. Samičky kladú početné skupiny po niekoľkých stovkách zelenkastých vajíčok na rub listov. Húseničky sa liahnu približne v polovici júna. V júli sa zakukľujú. Kukla býva tmavohnedá až čierna, uložená v pavučinovom kokóniku. Z kukiel sa liahnu v auguste motýle druhej generácie. Počas roka má škodca dve generácie. Účinným spôsobom ochrany je mechanická likvidácia pavučinových hniezd s húsenicami. Čiastočne účinný je aj predjarný postrek. Pri chemickej ochrane počas vegetácie treba zasiahnuť čo najmladšie húsenice. Na začiatku ich liahnutia sa používa prípravok Nomolt 15 SC a na jablone aj Dimilin 48 SC. Len proti mladým húseniciam sú účinné Biobit FC, WP a XL. Uvádzame aj prípravky, ktoré sa používajú bez ohľadu na rastovú fázu ovocných stromov a na vývinovú fázu húseníc. Na všetky ovocné druhy sa môžu použiť prípravky Decis 25 Flow, Decis EW 50, Karate 2,5 WG a Sumithion Super, len na jadroviny a kôstkoviny Ultracid 40 WP a Zolone EC. Tieto prípravky ničia húsenice všetkých motýľov, teda nielen spriadača, ale aj mníšok či piadiviek. Chemická ochrana je v súčasnosti potrebná najmä pri premnožení, zvlášť vtedy, ak sa opakuje viac rokov po sebe. V pravidelne ošetrovaných sadoch spriadač nespôsobuje významnejšie problémy. V každom prípade je však vhodné sledovať početnosť tejto prvej generácie, pretože druhá býva väčšinou ešte početnejšia.

SkryťVypnúť reklamu

Ošetrovanie uhoriek proti plesni uhorkovej zatiaľ nie je aktuálne kvôli nízkym teplotám. Keďže niektoré porasty už začínajú kvitnúť, prípadné ošetrovanie pri zistení prvých príznakov treba zosúladiť s postupným zberom plodov a ochrannou lehotou použitých prípravkov. Ochrana je možná iba tesne po dôkladnom zbere prípravkami s trojdňovou ochrannou dobou.

Vinohradníkom pripomíname ošetrovanie hneď po odkvitnutí proti peronospóre aj múčnatke vo všetkých oblastiach .

Ing. STANISLAV BAROK,

ÚKSÚP-OOR

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  2. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  3. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  4. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  7. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  8. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 452
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 929
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 240
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 657
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 230
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 004
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 661
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 364
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu