Pôdu zalejeme, aby sa hnojivo rozpustilo.
Pri všetkých tvaroch ovocných stromov dbáme na to, aby z podpníka, respektíve od koreňov nevyrastali vlky. Všetky výhonky, ktoré sa objavia na báze kmeňa alebo blízko neho okamžite odstránime. Väčšinou treba odhrnúť trocha zeminy, aby sme výhonky mohli odrezať priamo pri báze. Ak vyrážajú z podpníka v nápadne veľkom množstve, strom nie je v poriadku.
Koncom júna dozrievajú najneskoršie odrody jahôd. Nastupuje zber ďalších druhov drobného ovocia, ako sú skoré odrody ríbezlí Jonkheer van Tets, Red Lake , z čiernych Nigra . Na kompótovanie oberáme tvrdé plody skorších kultivarov egrešov, z malín Rubín bulharský a Granát . Z višní už dozrievajú odrody Favorit a Záhoráčka a viaceré odrody čerešní.
Po odkvitnutí viniča kry preventívne postrekujeme proti peronospóre. Povolených je veľa prípravkov (Dithane, Novozir, Polyram a iné). V závislosti od počasia ich ošetríme aj proti múčnatke (Karathane LC, Rubigan 12 RC).
Trvalky, ktoré tvoria vankúšiky, v júni zväčša prestávajú kvitnúť. Tieto druhy skrátime, aby neprerastali priestor, ktorý sme im vymedzili. Je to potrebné najmä pri starších rastlinách. Výhony ležiace na zemi odstránime. Korene využijeme na rozmnožovanie. Zasadíme ich do vlhkého substrátu a umiestníme v tieni. (pav)