Produkcia mlieka udávaná plemenným štandardom je 800 až 1000 kilogramov. Podiel tuku tvorí 3 až 3,7 percenta a bielkovín (sú limitujúcim faktorom výťažnosti, ktorý rozhoduje o tom, či vyrobíme kilogram syra z 10 alebo len približne zo 6 litrov mlieka) je 2,7 percenta. Plodnosť kôz dosahuje 180 až 200 percent, čiže spravidla porodia dvojčatá. Denný prírastok kozliat je 180 až 210 gramov. O takejto produkcii však možno uvažovať až po treťom pôrode, predtým je to menej.
Kozu hnedú toggenburského typu chovajú pomerne početne v Českej republike. U nás sa chová zriedkavo a skôr ako nečistokrvný kríženec.
Alpínska koza sa k nám doviezla v polovici 90. rokov v počte približne 200 kusov z okolia juhofrancúzskeho prístavu Marseille. Dnes je roztrúsená po rôznych chovoch na Slovensku. Je to plemeno s mimoriadne pokojnou letorou, exteriérovo veľmi pekné, s bledšie hnedou až čokoládovou farbou a čiernym pásom nad chrbticou. Bolo by vhodné toto plemeno u nás zachovať.
Z ďalších plemien sa na Slovensku chová okolo 40 búrskych kôz. Ide o vynikajúce mäsové plemeno s výbornou mliekovosťou a dobrou plodnosťou. Po našom vstupe do EÚ bude počet importovaných zvierat tohto plemena narastať, pretože je vysoko kvalitné. Dospelá koza váži 60 až 75 kilogramov. Vykastrovaný capko bez prikrmovania jadrom, teda len na paši, dosiahne do konca jesene až 100 kilogramov, pričom netvorí len loj, ale predovšetkým mäso.
Ing. DUŠAN OCHODNICKÝ, CSc.