Prezident Ivan Gašparovič: Slovensko bude na summite po prvý raz ako plnoprávny člen NATO. FOTO TASR - DANIEL VESELSKÝ
"Tento summit je prvým, kde sa Slovensko zúčastňuje ako riadny člen, ktorý bude rozhodovať o otázkach ďalšieho pôsobenia Aliancie v krízových situáciách, ktoré vo svete sú," vyhlásil Gašparovič. Očakáva, že Slovensko bude musieť v Istanbule potvrdiť zotrvanie svojich vojakov v Iraku a na ďalších misiách.
Podľa prezidenta bude kľúčovou otázkou summitu Afganistan, kde má NATO zatiaľ viac ako šesťtisíc vojakov, ale podľa niektorých členských krajín je to málo. "Afganistan bude veľmi vážnou otázkou. NATO bude musieť dokázať, že je schopné nastoliť v Afganistane pokoj a poriadok."
Ďalšou horúcou témou bude Irak a prípadná pomoc NATO. Podľa ministra zahraničia Eduarda Kukana Slovensko podporí angažovanie sa Aliancie v Iraku, kde miestna vláda 30. júna preberie moc.
"To, že formálne sa dočasná iracká vláda ujme moci až po skončení summitu, nemôže byť predsa prekážkou politických rozhovorov Aliancie. Akú konkrétnu formu by jej účasť v Iraku mohla mať, na to vám odpoviem po Istanbule," povedal Kukan agentúre SITA. Okrem neho a Gašparoviča budú v Istanbule aj premiér Mikuláš Dzurinda a minister obrany Juraj Liška.
Pre prezidenta, ktorý nastúpil do funkcie len pred vyše týždňom, má summit mimoriadny význam. Vstupuje do sveta veľkej politiky a preto si aj naplánoval množstvo dvojstranných stretnutí, medzi inými napríklad s litovským, lotyšským, albánskym či tureckým prezidentom. Má pripravený aj prejav. Včera však priznal, že určitým hendikepom môže byť jeho slabá znalosť jazykov.
(miš)