Všetci obyvatelia Slovenska vyprodukujú ročne 1,4 miliardy kilogramov... Príroda si s tým poradí, ibaže rozklad odpadkov, podľa toho, čo máme na mysli, trvá od 15 dní do 4 000 rokov.
1. Ohryzky z ovocia. Je to len voda, cukor a celulóza, a tak pre chrobákov a baktérie nie je žiaden problém poradiť si s nimi. Za aký čas zmiznú zo zemského povrchu?
a) 5 dní
b) 10 dní
c) 15 dní
2. Papier. Rozloží sa na vodu a uhličitany, stratí sa "bez stopy". Papierovej vreckovke, ktorú sme ležérne pohodili na trávnik, to bude trvať tri mesiace. Za aký čas zmizne novinový papier?
a) 6 mesiacov
b) 12 mesiacov
c) 18 mesiacov
3. Ohorok z cigarety. Je to tiež len celulóza a zvyšok tabaku. Na lúke, vďaka svetlu a rôznym mikroorganizmom, zhnije za necelé tri mesiace. Ak ho však "umiestnime" na chodník, má dlhšiu životnosť. Koľko?
a) 6 mesiacov
b) 12 mesiacov
c) 18 mesiacov
4. Plechovka. Napríklad z piva alebo coca-coly. Dokáže odolávať vetru a dažďu desiatky rokov. V najhoršom prípade sa môže "zdržať" v prírode až...
a) jedno storočie
b) dve storočia
5. Plastické hmoty. PVC fľaše, PET obaly... Kým z prírody nadobro zmizne voľne pohodené obyčajné tenké umelohmotné vrecko, potrvá to asi sto rokov. A pritom plastické hmoty tvoria v Európe z celkového mestského odpadu až...
a) 50 percent
b) 70 percent
c) 90 percent
6. Sklu je fuk, či prší, sneží, alebo svieti slnko. Odolá aj baktériám, hubám a prírodným kyselinám. Má však jedinú výhodu - keďže je prírodným materiálom, ťažko ho nazvať ekologickou katastrofou. Napriek tomu, ako dlho trvá, kým si príroda poradí s jednou sklenenou fľašou?
a) sto rokov
b) tisíc rokov
c) štyritisíc rokov
Správne odpovede: 1c, 2b, 3b, 4a, 5c, 6c