Magnetom návštevníkov Prahy je v týchto dňoch aj svetoznámy spisovateľ Franz Kafka. Pri príležitosti 80. výročia smrti sa zrodila myšlienka usporiadať v jeho rodisku festival Kafka - Borges, ktorý sa skončí 3. júla, keď uplynie 121 rokov od Kafkovho narodenia. Na toto veľkolepé podujatie spojili sily rôzne české inštitúcie, počnúc ministerstvom kultúry, ale aj vláda a zastupiteľstvo Argentínskej republiky, prípravu koordinoval argentínsky veľvyslanec v Česku Juan Eduardo Fleming, organizačne sa podieľala okrem iných pražská Spoločnosť Franza Kafku, Filozofická fakulta Karlovej univerzity či Židovské múzeum, záštitu nad festivalom prevzal Václav Havel.
Súčasťou podujatia je množstvo literárnych večerov a seminárov, na ktorých sa predstavujú českí i argentínski spisovatelia ako Ivan Klíma, Roland Costa, Jiří Gruša či Lenka Reinerová. Na programe sú aj hudobné produkcie, videoprojekcie, výstavy, filmové a divadelné predstavenia. Popri slávnej Kafkovej a Goldflamovej Premene v Divadle Komédie je to aj pásmo Píš, Kafka, píš v podaní divadla Sklep, ktorého svetová premiéra bude 29. júna. V kine Bio Konvikt - Ponrepo prebieha filmová prehliadka rozvrhnutá na deväť večerov, ktorej súčasťou je aj argentínske spracovanie Procesu z roku 1963 a nemecká verzia Zámku z roku 1968.
Do programu festivalu patril aj seminár na pôde českého ministerstva kultúry za účasti argentínskych, českých i slovenských romanistov, germanistov, estetikov a divadelníkov. Seminár uviedla príspevkom Borges a sny Borgesova vdova, spisovateľka a opatrovateľka jeho dedičstva Maria Kodamová.
Spojenie Franza Kafku a Jorgeho Luisa Borgesa do jedného festivalu nie je len prejavom kultúrnej spolupráce medzi Českou republikou a Argentínou či registráciou faktu, že popri kafkovskom okrúhlom výročí uplynie v lete aj 105 rokov od Borgesovho narodenia. Má hlbší význam - obaja spisovatelia patria vo svetovej literatúre minulého storočia k predstaviteľom moderny i postmoderny.
Borges Kafkovo dielo veľmi dobre poznal, uvažoval o ňom a najmä poviedky Lotéria v Babylone a Babylonská knižnica sa pokladajú za "kafkovské". Borges je v určitom zmysle Kafkovým pokračovateľom a hoci ich delil pôvod, životné osudy i časová a geografická vzdialenosť, mnohé ich aj spájalo. Ponímanie sveta ako labyrintu, podobenstvo ako literárny postup, "optika sna" a všeličo iné, a tak i po rokoch obaja autori vedú medzi sebou imaginárny dialóg.
Samotný festival Kafka - Borges i rovnomenný seminár je zasa ukážkou konkrétneho dialógu i toho, ako môžu aj rôzne kultúry všestranne spolupracovať.
PAULÍNA ŠIŠMIŠOVÁ,
LADISLAV ŠIMON, Praha