Tipy a triky pre Windows

Process Viewer

Procesy, procesy, procesy. Hoci sme už odporúčali tip na rýchle ukončenie procesov - a tým aj programov - pomocou zásahu do registrov, nedá nám nespomenúť program Process Viewer, ktorý zobrazí aktuálne bežiace procesy, detailné informácie o bežiacich procesoch, pamäťových nárokoch atď. PrcView stiahnete zo stránky http://www.xmlsp.com/preview/prcview.htm  a program vlastne ani netreba inštalovať, iba ho prekopírujete do nejakého adresára, napríklad C:\PRCVIEW, odkiaľ ho spustíte tým, že dvakrát kliknete sa súbor PrcView.exe. Zobrazí sa okno, kde uvidíte všetky procesy. Ale možno sa spýtate, akú to má výhodu, keď na zobrazenie bežiacich procesov postačí aj stlačenie kláves Ctrl+Alt+Del?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V starších systémoch obrazovka, ktorú vyvoláte týmito klávesmi, veľmi nepostačuje na to, aby ste sa o procesoch dozvedeli viac. Ak použijete túto kombináciu kláves, uvidíte iba názvy programov a vlastne bez akejkoľvek informácie, odkiaľ boli spustené. Niektoré názvy dokonca ani nekorešpondujú s aktuálnym názvom binárneho programu, ktorý bol spustený. Napríklad v systéme Windows prehrávame MP3 súbor z druhého počítača cez sieť a Windows zobrazuje iba názov skladby, tak sa vlastne ani nie možné dozvedieť, že proces prehrávania skladby beží cez sieť. A navyše, ak kliknete na tlačidlo End Task (Skončiť úlohu), budete čakať dosť dlho, kým sa proces ukončí, čo je nepríjemné. Program Process Viewer ukončí problematickú či mrznúcu aplikáciu okamžite, a to bez čakania.

SkryťVypnúť reklamu

Ak je program PrcView aktívny, postačí teda kliknúť na proces v okne a potom vybrať krížik, ktorým proces "zabijete". Hádam tie najpraktickejšie veci o programe PrcView sú informácie o verzii bežiaceho procesu, cesta k programu, ak by vám náhodou život znepríjemnil vírus, a hoci ho antivírový program našiel, budete vedieť, kde sa fyzicky nachádza. A nemusí to byť len vírus - možno len chcete vedieť, prečo takýto proces beží a odkiaľ. Ak kliknete ľavým tlačidlom myši na ikonu hľadania procesu (ikona ďalekohľadu) a potiahnete myšou na ktorékoľvek otvorené programové okno (ľavé tlačidlo myši budete stále držať, pod "programovým oknom" máme na mysli okno akejkoľvek otvorenej aplikácie), kurzor v okne programu skočí na názov EXE súboru, ktorý je práve spustený. Ďalej je možné nastaviť aj prioritu, aby počítač, ak spúšťate nejaký náročnejší proces, priradil viac svojich zdrojov, resp. aby bola priradená maximálna priorita danému procesu. Túto voľbu možno vybrať z menu Process > Set Priority a medzi ponúkanými voľbami sú: Idle (nečinnosť), Normal (normálna priorita), High (vysoká priorita) a Real Time (priorita reálneho času, program bude teda pracovať v maximálnych zdrojoch jemu určených). Navyše, uvidíte aj dynamické knižnice, teda DLL súbory, ktoré ten-ktorý program používa.

SkryťVypnúť reklamu

Program je určený pre Windows NT/2000/XP a 95/98/ME. Aj keď poskytuje naozaj slušné informácie o procesoch, to najdôležitejšie, čo považujeme za prínos, je okamžité ukončenie procesu, ktorý mrzne, alebo ktorý nereaguje na váš vstup a prestáva byť interaktívnym. Program je dobré si stiahnuť a nechať si ho v počítači natrvalo. Vhodné by bolo aj poznačiť si procesy a pravidelne kontrolovať, či sa medzi nimi neobjavil nejaký nový, ktorý by pravdepodobne mohol byť aj vírusom. Budete tak môcť rýchlo a flexibilne zisťovať čistotu vášho prostredia.

Ako dostať obsah PDF dokumentov do iných formátov?

PDF formát sa štandardne používa pre dokumenty, používajú ho už aj svetové knižnice, ale aj firmy, ktoré takto distribuujú manuály k svojim výrobkom. V PDF formáte sú elektronické knihy, vedecké texty, ktoré často obsahujú aj obrázky. PDF dokument je na zobrazovanie, nemôžete teda editovať a bez istých znalostí ani vytiahnuť niektoré prvky z PDF dokumentu (obrázky, grafy, tabuľky).

SkryťVypnúť reklamu

O konverzii, najmä teda do formátu PDF, sme už hovorili. Ak ešte raz načrtneme túto tému, tak iba stručne - stiahnite si program OpenOffice.org zo stránky, kde nájdete aj slovenskú verziu. Najnovšia verzia OpenOffice má hore v menu ikonu, na ktorú keď kliknete, celý dokument, ktorý práve vytvárate - a pravdaže aj s obrázkami - uložíte do formátu PDF. Keďže program OpenOffice.org je na stiahnutie cez modem dosť objemný (vyše 70 MB), môžete použiť lacnejšie riešenie, napríklad nejaký nástroj. My sa však

v tomto tipe nechceme zaoberať konverziou do PDF, ale z PDF, keďže často zachovanie formátu, respektíve export obrázkov a grafov sa môže ukázať ako veľmi užitočná vec.

Word

Ak chcete teda vykopať text, obrázky a vôbec grafiku z PDF súborov, použijete k tomu program PDF to Word, ktorý si stiahnete zo stránky http://www.globalpdf.com/pdf2word/  a pravdaže si ho nainštalujete. Demo verzia podporuje iba prekonvertovanie prvých päť strán PDF dokumentu do formátu DOC aplikácie Microsoft Word a iba jeden súbor, keďže plná verzia vie spracovať aj niekoľko PDF súborov naraz. Ak si však nechcete program registrovať, teda zaň zaplatiť, možno vám aspoň na niečo poslúži, keďže mnohé vedecké články nepresahujú viac ako 5-10 strán, niekedy ani 5. Program má však jednu nevýhodu, a to dosť veľkú - po konverzii PDF dokumentu s diakritikou ju Word adekvátne nezobrazil, teda ak by ste rozmýšľali nad kúpou, odporúčali by sme trochu rozmýšľať. Ono to pravdaže závisí aj od toho, ako bol PDF s diakritikou vytvorený, takže je pravdepodobné, že iné inojazyčné formáty prekonvertujete, ale niekde natrafíte na problémy.

SkryťVypnúť reklamu

HTML

Ako vidieť, peniaze nie sú vždy všetkým, preto si teraz preberieme program PDF to HTML, ktorý je celkom bezplatný a stiahnete ho zo stránky http://www.webattack.com/get/pdf2html.html  s jednou nevýhodou - používa sa v príkazovom riadku, ale podľa "vlastností" vyššie uvedeného programu PDF to WORD - ktoré korešpondujú s nemalou sumou v dolároch a ešte aj neadekvátnym výstupom s diakritikou - čitatelia určite posúdia, že nie je všetko nad zlato, "čo má okná", a nejeden raz čierna obrazovka a príkazový riadok môžu byť osožnejšie, keďže sa dopracujeme naozaj k slušnému výsledku. Keď si stiahnete súbor pdftohtml-verzia.zip, prekopírujte ho do nejakého adresára a otvorte okno Command Prompt pre príkazový riadok (alebo aj starý Norton Commander, ak ho ešte používate).

SkryťVypnúť reklamu

Konkrétne kroky:

* súbor ste stiahli a niekde uložili,

* musíte ho rozbaliť, najlepšie utilitou ako Winzip,

* uložíte ho do nejakého adresára, najlepšie C:\PDF2HTML,

* do tohto adresára prekopírujete PDF dokumenty, ktoré chcete konvertovať do HTML,

* otvoríte okno Command Prompt (alebo Norton Commander),

* zadáte príkaz:

cd C:\PDF2HTML,

* tu aplikujete príkaz:

pdftohtml.exe dokument.pdf

kde "dokument.pdf" môže byť hocijaký PDF dokument. Súbory HTML - nečudujte sa, bude ich viac - potom zobrazíte v štandardnom internetovskom prehliadači ako Internet Explorer alebo Mozilla. Keby vám náhodou nešla diakritika, skúste si nastaviť kódovanie na ISO 8859-2 alebo "Central European". Obrázky budete mať vo formáte JPG a text i tabuľky štandardne vo formáte HTML, čiže prakticky budete mať všetko k tomu, aby ste mohli použiť napríklad tabuľky alebo obrázky pre iné potreby.

SkryťVypnúť reklamu

Aj keď pdftohtml.exe podporuje viac možností, to najdôležitejšie už viete. Ešte niektoré ďalšie možnosti sú:

-f : first page to convert (konverzia prvej strany),

-l : last page to convert (konverzia poslednej strany),

-p: exchange .pdf links by .html (pdf odkazy > html odkazy),

-i: ignore images(ignorujú sa obrázky),

-noframes: generate no frames (bez rámov),

-zoom : zoom the pdf document (default 1.5) (zväčšenie výstupu),

-opw : owner password (for encrypted files) (heslo vlastníka),

-upw : user password (for encrypted files) (heslo užívateľa).

Ako príklad si uvedieme ignorovanie obrázkov, zadáme teda príkaz:

pdftohtml.exe -i dokument.pdf a v adresári nebudete mať JPG obrázky, čo pravdaže asi nebudete chcieť, ale keby ste chceli napríklad zmeniť PDF odkazy v dokumente PDF na HTML odkazy, použijete príkaz obdobne, ale namiesto voľby "-i" uvediete "-p". Týmto tipom prakticky získate celý obsah PDF dokumentu na editáciu, archiváciu či iné účely. Stačí, ak len chcete poslať kolegovi tabuľku z PDF dokumentu a hneď zistíte, že kopírovanie cez schránku sa vôbec nemusí podariť, i keď častokrát text kopírovaním cez schránku nejako vyextrahujete, toto platí najmä pre angličtinu, ktorá bez diakritiky je s počítačom viac spríbuznená ako slovenčina.

SkryťVypnúť reklamu

Klikanie po ikonách na desktope

Ak uprednostňujete klikanie tak, že na spúšťanie aplikácií chcete kliknúť iba raz (Windows väčšinou implicitne používa na otvorenie okien a spúšťanie aplikácií dvojité kliknutie) - ako je to na www stránkach - otvoríte Windows Prieskumník, alebo kliknete na ikonu My Computer (Môj počítač), vyberiete View (Zobraziť) > Folder Options (Možnosti priečinkov) a tu zaškrtnete Web Style (Web.).

Ak sa budete chcieť vrátiť k pôvodnému nastaveniu, opäť urobíte tie isté kroky - My Computer (Môj počítač), vyberiete View (Zobraziť) > Folder Options (Možnosti priečinkov), kde zaškrtnete Classic Style (Klasický štýl).

Priestor medzi ikonami na desktope

Určite nejeden užívateľ môže byť nespokojný s nastavením ikôn, resp. vzdialenosti medzi nimi. Do jedného horizontálneho umiestnenia (alebo "riadku" na desktope) sa zmestí viac ikôn. Aby sme toto docielili, musíme znížiť vzdialenosť medzi ikonami. Urobíme nasledovné kroky:

SkryťVypnúť reklamu

* Klikneme na prázdnu plochu na paneli (desktope), vyberieme Properties (Vlastnosti).

* Klikneme hore v menu na tlačidlo Appearance (Vzhľad) a nižšie klikneme na menu Item v textovom dialógovom okne, kde vyberieme Icon Spacing (Horizontal), čo je horizontálne nastavenie vzdialenosti ikôn.

* Tu budeme vidieť možnosť nastaviť vzdialenosť - Size - napríklad na našom počítači jej veľkosť je 43; čím nižšia veľkosť, tým viac budú ikony jedna k druhej priblížené horizontálne.

Rovnako môžete meniť ikony aj vertikálne. Tu je potrebné vybrať z menu Item > Icon Spacing (Vertical). Ak teda ešte nemáte veľkú obrazovku, alebo chcete z nejakého dôvodu mať ikony viac pri sebe a tým ušetriť priestor na desktope, tento tip určite pomôže.

Courier - odporúčaný typ písma

SkryťVypnúť reklamu

Možno máte radi kadejaké typy písma, ktorých určite existuje veľa druhov. Windows má v ponuke naozaj širokú paletu fontov, ktoré sú aj dekoratívne, niekedy i pekne tučné či zoštíhlené, má to však jednu malú chybu. Vôbec nie je dôležité, aký typ písma si zvolíte. Len ak radi čítate, alebo píšete rozsiahle texty, ktoré potom neskôr musíte upravovať, najlepší typ písma na korektúru, ale i lepšiu viditeľnosť, je typ Courier, ktorý má napríklad ako podmienku pre vzhľad rukopisu aj nejedno zahraničné vydavateľstvo. Uvedieme si malý príklad:

Určite neurobíte väčšie chyby na krátkom liste či pár stránkach, ale ak máte, alebo ste dostali za úlohu skorigovať, alebo upraviť text na 50 stranách a prípadne i viac, zistíte, že pri viac roztiahnutom písme si všimnete chyby relatívne lepšie, čo by ste pri inom type písme mohli zanedbať.

SkryťVypnúť reklamu

Čítanie a úprava textov má značne široký záber - robíte si diplomovú prácu? Prečo ju teda poskytnúť niekomu s chybami? Píšete autorský článok? Dnes sa veľa lekárov či vedeckých pracovníkov nezaobíde bez niekoľkohodinovej práce s textami na obrazovke počítačového monitora a nie každý má už 17" monitor. Máte technickú dokumentáciu? Čítanie niekoľko sto strán textu je náročné a ak sa rozhodnete pre ďalšiu úpravu a chcete odstrániť čo najviac chýb, dobré by bolo zmeniť aj riadkovanie. Tradične sa u nás už za starých čias "komunizmu" používal tzv. systém 60 úderov na jeden riadok a 30 riadkov na stranu (1800 úderov), čo prakticky dnes už netreba dodržiavať, lebo strany možno počítať na znaky, avšak výhodou tohto systému bola akási štandardizácia rukopisov a pri tridsiatich riadkoch na jednej strane sa texty veľmi dobre čítali. Nehovorím, že zmeniť riadkovanie treba, odporúča sa to však pre lepšie vnímanie a opravovanie textov.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalej treba zvážiť aj zdravotnú stránku. Určite teda pár strán "pekných myšlienok" denne v type písma CG Times asi neuškodí nikomu, ale niekoľko desiatok strán pravidelného čítania už môže po čase narušiť zrak. Hoci pri vyššom rozlíšení na obrazovke máte "väčší priestor", kde sa zmestí viac objektov, pri pravidelnej práci to unavuje oči. Preto by bolo možné nastaviť rozlíšenie pre obrazovku tak na 800x600 a pre prácu s textami nastaviť typ písma Courier, na ploche inak neprekáža typ písma, ktorý používate, dôležitá je sústavná každodenná rutina, kde v type písma Courier si oddialite únavu a tlak na oči a znížite tzv. "error rate", teda chybovosť, ktorá je určite posilnená aj nevhodným prostredím obrazu a objektov na počítači, ktorých vzhľad a usporiadanie sa tak trošku podobajú určite aj dizajnu bytu, ktorý tiež musí nejako "slušne" vyzerať, aby zapôsobil a aby sme sa v ňom cítili príjemne a dobre. n

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 341
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 902
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 689
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 181
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 698
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 300
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 707
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 604
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu