Kompakty, ktoré majú čím osloviť

Digitálnym šperkom sa zvyknú označovať fotoaparáty, ktorých dizajn častokrát predčí technické schopnosti. Dôkazov, že aj funkciami nabitý digitál môže mať príťažlivý obal, je už čoraz viac. Predstavíme vám dva nové "päťmegáče", ktoré dokonale spĺňajú ...

Digitálnym šperkom sa zvyknú označovať fotoaparáty, ktorých dizajn častokrát predčí technické schopnosti. Dôkazov, že aj funkciami nabitý digitál môže mať príťažlivý obal, je už čoraz viac. Predstavíme vám dva nové "päťmegáče", ktoré dokonale spĺňajú nielen nároky na výzor, ale predovšetkým očaria svojim výkonom.

Nielen atraktívny vzhľad

Obal predáva. Výber sa vždy zúži, ak vás niečo na prvý pohľad osloví. Nie je tomu inak ani pri výbere fotoaparátu. Malý, čierny, s veľkou obrazovkou alebo radšej kombinácia lešteného nerezu a čiernej? Avšak elegancia nie je všetko. To, že ani v jednom prípade nejde o žiadnu miniatúru dáva tušiť, že tieto fotoaparáty už aj niečo vedia. Prvé, čo si každý všimne na W12 od Sony je 2,5" displej. Vzápätí uvažuje o tom, koľko asi vydržia batérie, veď to musí riadne "žrať". Real Imaging Processor je ten, kto sa optimalizáciou spotreby postará o to, aby ste na dve ceruzkové batérie dokázali urobiť viac ako 300 záberov. Potom je už len na vás, či sa uspokojíte s 3-megovým rozlíšením, alebo máte dostatočne veľkú kapacitu Memory Sticku aj pre 5 mega alebo dokonca video, ktoré tento aparát ukladá v rozlíšení 640x480, 30 snímok za sekundu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

HP R 707 je kompakt a má na rozdiel od svojich kolegov internú pamäť, ktorá sa využíva v prípade, že v slote nie je zasunutá žiadna pamäťová SD/MMC karta. 32 MB k dobru je tým stále k dispozícii. LCD displej má uhlopriečku 1.5". Fotoaparát je napájaný lithium-iontovým akumulátorom 1050mA, ktorý dobíjate v tele prístroja dodávaným adaptérom. HP v tomto prípade zaradilo aj možnosť fotiť nielen 5 mega a jedno mega, ale vypočujúc želania zákazníkov ponúklo 3-megové rozlíšenie, ktoré bohato stačí do veľkosti formátu A4. Kiež by aj video bolo možné ukladať vo vyššej kvalite, nielen vo formáte MPEG-1, kde má rozlíšenie 320x240 pixelov.

Podobnosti a rozdiely

V ostatnom čase sa výrobcovia začali viac sústreďovať na rýchlosť. Pri týchto modeloch je to markantnejšie pri Sony, ktorý je po stisnutí tlačidla predsa len rýchlejšie pripravený na fotografovanie, než HP. Rovnako je to aj pri ukladaní záberov. Nejde o žiadne dlhé čakanie, veď sú to len sekundy. Ak patríte k fanúšikom detailu, režim makro ostrí u HP od 14cm. Bližšie sa nedostanete, lebo aparát vypíše hlášku o tom, že sa nedá zaostriť a spúšť sa zablokuje. Sony vás nechá urobiť snímku aj keď sa z nejakého dôvodu rozhodnete pre rozostrený záber. Ovládanie prístroja by však mohlo byť o niečo "logickejšie", chvíľu mi trvalo, kým som našiel prepínanie rozlíšenia pri fotení ukryté pod tlačidlom na vymazanie obrázkov. Rovnako čierny bod by som dal W12 za možnosti manuálneho nastavenia clony. K dispozícii je síce široká paleta na voľbu času, ale clony si môžete vybrať len tri. Príjemným prekvapením je histogram. Na displeji vám aktuálne zobrazuje zmerané údaje do grafu, podľa ktorých sa môžete orientovať pri nastavovaní. Okrem automatického režimu má Sony k dispozícii aj režim program, spomínaný manuál a šesť predvolieb na ideálnejšie zachytenie atmosféry - pláž, sviečka, súmrak, portrét v súmraku, mäkký záber a krajina. Prepínanie medzi nimi sa ovláda kruhovým voličom na vrchu fotoaparátu, ktorý slúži aj na prepínanie do režimu záznamu videa, prehliadania a nastavení. Aktuálnu polohu prepínača vidíte aj na LCD displeji v momente jeho pootočenia. Po odfotení sa záber z displeja stratí, na spätné vyvolanie posledného záberu musíte použiť na to určené tlačidlo krížového prepínača. To okrem pohybu v menu slúži aj na priamu voľbu funkcií blesku, makra a samospúšte. Na fotoaparát HP R 707 by sa otočný prepínač, samozrejme, nehodil. cénického režimu. Výrobca sa rozhodol ovládaniet rozmiestniť pozdĺž displeja. Tu nájdete aj tlačidlo na odoslanie obrázku priamo do tlačiarne alebo tzv. zdieľanie, kedy prostredníctvom dodávaného softvéru dokážete poslať snímku rovno ako prílohu do e-mailu. V oboch prípadoch je trojnásobný optický zoom doplnený aj digitálnym. Skúsenosti s digitálnym približovaním rozpisovať určite nemusím. Tentoraz sa však degradácie rozpixlovaním záberu báť nemusíte. Sony použil tzv. Smart zoom, ktorý funguje len pri rozlíšení 3 Mpx a 1 Mpx, kedy fotoaparát urobí zo záberu výrez detailu, ktorý chceme priblížiť. Aj HP pracuje s digitálnym zoomom rovnako, pričom ešte aj zobrazuje koľko mega objemu obrázok má. Pri maximálnom použití digitálneho zoomu (8-krát) je výrez z obrázku veľký len 320x240 bodov.

SkryťVypnúť reklamu

Real Life technologies

Tak ako Sony Cybershot DSC-W12 je aj HP R707 veľmi jednoducho ovládateľný, stačí si osvojiť pohyby v menu a set up-e. Ale predsa len HP ponúka niečo navyše, čo môže byť dôvodom už spomínanej nie najrýchlejšej odozvy fotoaprátu. Marketingové označenie znie Real Life technologies, čo sú vlastne softvérové utility implementované do operačného systému. Do R707 sa vtesnali štyri takéto pomôcky.

Adaptive Lighting je technológia dostupná výhradne v modeloch HP. Využíva sa predovšetkým pri snímaní objektov, ktoré sú čiastočne v tieni aj na slnku. Hodí sa aj pri fotografovaní proti slnku, aby vynikli detaily v tmavých miestach a zároveň neboli biele miesta prepálené. Redukcia červených očí priamo vo fotoaparáte je funkcia, ktorá opraví zábery, kde nebol použitý predblesk a osoby majú králičie oči. Pri prezeraní záberov sa aktiváciou funkcie detekuje obrázok, pričom na základe 60 parametrov sa analyzuje, či treba daný jav odstrániť alebo nie. Ak sú na obrázku červené oči, softvér objekt opravy ohraničí zelenými štvorčekmi a až po potvrdení užívateľom sa neželaný efekt odstráni. Celý proces chvíľu trvá, kým fotoaparát takúto analýzu a následnú opravu zrealizuje. R707 je prvým fotoaparátom HP, kde je zavedené pospájanie jednotlivých (max. 5) záberov do panorámy. Aby sa zábery dali pospájať, zobrazuje sa vždy pravý okraj z predchádzajúceho v podobe rastra, ktorý by mal vždy sadnúť na ľavý okraj záberu, ktorý je snímaný. V menu prehliadania sa potom zobrazí celý náhľad jednotlivých obrázkov pospájaných do panorámy. Aby sa takýto záber dal vytlačiť, treba si nainštalovať dodávaný softvér, ktorý zábery automaticky pospája bez akéhokoľvek zásahu.Učíme sa na vlastných chybách. Ak sa tohto hesla držíte aj pri fotografovaní, určite si v menu prehliadania obrázkov zvoľte ikonku okuliarov. Tým sa dostávate ku krátkym pripomienkam, ktoré na základe analýzy záberu poradia, čo by ste mali robiť inak, aby váš záber vyzeral lepšie. Všetko, samozrejme, v jazyku anglickom. No a na záver ešte spomeniem senzor, ktorý vycíti, či držíte aparát vertikálne alebo horizontálne. Úplná maličkosť, ktorá opäť zjednodušuje život. Hlavne tým, čo si nafotografované zábery prezerajú na obrazovke televízora. Tie zábery, čo boli snímané na výšku sa museli cez vstup do menu rotáciou upraviť, aby boli zobrazené tak, ako boli urobené. R707 to urobí za vás, fotografie sa na pamäťovú kartu ukladajú vždy v tej správnej polohe.

SkryťVypnúť reklamu

Po týchto riadkoch je porovnávanie oboch modelov medzi sebou irelevantné. Je jasné prečo sa do modelu HP nasadili rôzni pomocníci a naopak, Sony ponúka radšej manuálne nastavovanie clony a času spolu s objektívom, na ktorý sa dajú uchytiť rôzne predsádky či širokouhlý objektív. Oba však majú jednu črtu spoločnú. Vďaka atraktívnemu dizajnu vám padnú hneď do oka, pričom ich jednoduché ovládanie spolu s vysokým výkonom ich predurčujú na vynikajúce výstupy. n

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 532
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 200
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 702
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 895
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 958
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 824
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 803
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 469
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu