Cena cestovného v košickej mestskej hromadnej doprave sa v najbližších mesiacoch nezmení. Za jednorazový lístok zaplatia Košičania tak ako doteraz 12 korún a za mesačný 390 korún. FOTO - VERONIKA JANUŠKOVÁ
a. Tesným rozdielom hlasov zamietli návrh dozornej rady Dopravného podniku mesta Košice, podľa ktorého by mal byť od 1. augusta cestovný lístok drahší o tri koruny a mesačný o 60 korún.
Ako povedal riaditeľ dopravného podniku Igor Reiprich, cestovné sa v priebehu posledných štyroch rokov nemenilo napriek tomu, že sa zvýšila DPH, ceny energií, pohonných látok a ďalších vstupov. Podľa výsledkov hospodárenia za minulý rok vykázal podnik stratu viac ako 58 miliónov korún. Reiprich sa snažil presvedčiť poslancov o nevyhnutnosti zvýšenia ceny aj porovnaním s inými mestami: "Bratislava dostala tohto roku z mestského rozpočtu dotáciu 330 miliónov korún, zatiaľ čo my 50 miliónov, čo je jasný nepomer. Dotácia na jeden kilometer je v Košiciach teda o osem korún nižšia. Považujem za úspech, že aj v týchto podmienkach doprava v meste funguje." Podľa riaditeľa tohtoročný príspevok mesta je rovnaký ako v roku 2001. "Mesto za štyri roky nedalo do dopravného podniku vôbec nič."
Poslanci najsilnejších poslaneckých klubov KDS - DS a SDKÚ - OKS argumentáciu riaditeľa DPMK odmietli.
Podľa poslanca Milana Béreša (KDH) podnik nemá vypracovanú žiadnu koncepciu a nehospodárne narába s financiami. "Nie je mysliteľné, aby v takýchto podmienkach vyplácali trináste a štrnáste platy," povedal Béreš. Celkovo koncom roka vyplatili 16 miliónov korún, ďalších šesť miliónov sú odvody, čo spolu predstavuje 36 percent z vlaňajšej straty. V tejto súvislosti navrhol Béreš zmeny v manažmente podniku. Martin Boritáš (KDH) vyjadril počudovanie nad tým, že predstavenstvo podniku si napriek zlej finančnej situácii údajne rozdelilo odmeny vo výške milión korún. Michal Kravčík (SDKÚ) poukázal na rezervy, ktoré by mali v podniku využiť.
Podľa poslancov treba počkať na výsledky kontroly v dopravnom podniku, ktorá práve beží a očakávajú aj návrhy na využitie vnútorných rezerv. "Situáciu v dopravnom podniku treba podrobne analyzovať. Budeme sa musieť k návrhu vrátiť pravdepodobne už v auguste. Zároveň mesto musí hľadať možnosti, ako podniku pomôcť," povedal námestník primátora František Knapík.
Riaditeľ Igor Reiprich po zasadnutí odmietol reagovať na rozhodnutie poslancov. "Čo to pre podnik znamená? Opýtajte sa poslancov. Oni asi o tom vedia viac."
MIKULÁŠ JESENSKÝ