Benzín a nafta možno zasa zlacnejú. Ceny ropy, hlavná výrobná surovina, začali totiž na svetových komoditných trhoch klesať. Kým ešte pred niekoľkými týždňami stál barel americkej ropy vyše 42 dolárov, včera sa rovnaké množstvo suroviny predávalo po 37,57 dolára, čo je o viac než desatinu menej.
"Ceny sa vydali smerom nadol potom, čo americké ministerstvo energetiky zverejnilo správu o vývoji ropných rezerv za minulý týždeň," opisuje príčinu poklesu cien Robert Hluchník z firmy Colosseum, ktorá sa zaoberá obchodovaním na komoditných trhoch. Zásoby ropy v najviac motorizovanej krajine sveta sa na začiatku letnej dovolenkovej sezóny zvýšili o 2,5 milióna na 305,4 milióna barelov, pričom odhady analytikov oslovených agentúrou Bloomberg sa pohybovali okolo jedného milióna barelov.
Americké zásoby ropy sa rýchlo zvyšujú, najmä vysoký objem dovozu tejto komodity. "Do zvýšeného dovozu sa pravdepodobne premietla vyššia ťažba ropy kartelom OPEC, ktorý minulý mesiac ťažil 28,61 milióna barelov denne, čo je najviac za posledné tri roky," zdôraznil Hluchník. Okrem toho denná ťažba v krajinách OPEC sa od júla zvýši o ďalšie dva milióny a od septembra o pol milióna barelov.
Ceny ropy klesajú aj napriek pokračujúcemu štrajku zamestnancov nórskeho ropného priemyslu. Nórsko patrí popri Mexiku a Rusku k najväčším producentom ropy mimo kartelu OPEC a je jej tretím najväčším exportérom na svete. Dnes je denná nórska ťažba v Severnom mori obmedzená z troch miliónov o 372-tisíc barelov ropy, a ak sa štrajk rozšíri, klesne ťažba o ďalších 338-tisíc barelov.
Americké ropné rezervy sú jedným z kľúčových faktorov pri správaní sa komoditných trhov a výrazne ovplyvňujú ceny na celom svete. Ich úroveň však napriek rastu ešte stále nedosahuje päťročný priemer, chýba im ešte 4,5 milióna barelov. To nie je ani polovica množstva, ktorú USA každý deň dovážajú, takže tento sklz by mohli americké rafinérie dobehnúť. (tv)