BRATISLAVA - Európska komisia vo svojej správe o konvergenčných programoch nových členských štátov únie na roky 2005 - 2007 pochválila Slovensko za realistický odhad vývoja ekonomiky. Ostatným štátom Visegrádskej štvorky vytkla buď prílišný optimizmus (Maďarsko, Poľsko) alebo nedostatok odvahy (Česká republika).
Slovensko si v konvergenčnom programe vytýčilo cieľ dosiahnuť do roku 2007 deficit verejných financií na úrovni troch percent celkového výkonu ekonomiky, čo je jedna z podmienok hospodárskej a menovej únie. Hoci nové štáty vstúpili do menovej únie 1. mája, keď sa rozšírila Európska únia, zatiaľ nepoužívajú jednotnú menu. Spoločné pravidlá sa však už na nich vzťahujú. Komisia preto v polovici minulého mesiaca upozornila šesticu nových štátov vrátane Slovenska na nedodržiavanie rozpočtového kritéria. Uznáva však, že nové štáty potrebujú istý čas, aby sa spamätali z reforiem a vstupu do únie.
"Reformný program slovenských štátnych orgánov zvyšuje kvalitu verejných financií na strane príjmov aj výdavkov," konštatuje sa v hodnotiacej správe. Komisia zároveň poukazuje na fakt, že Slovensko chce znížiť deficit z vlaňajších 3,6 na požadované tri percentá za štyri roky. "Zníženie deficitu iba o 0,6 percentuálneho bodu počas štyroch rokov sa nejaví ako veľmi ambiciózne," uvádza sa v texte. Zároveň však komisia uznáva, že brzdiacim faktorom pri znižovaní schodku verejnej správy je napríklad pripravovaná dôchodková reforma, znižovanie deficitu obmedzovaním výdavkov a očakávané zvýšenie verejných investícií. Minister financií Ivan Mikloš pritom tento týždeň naznačil, že znížiť schodok na požadovanú úroveň sa možno podarí už v roku 2006.
"Je možné, že vďaka daňovej reforme budú rozpočtové príjmy vyššie, ako sa očakávalo. To je vítaná príležitosť na zrýchlenie znižovania deficitu," tvrdí komisia. Ak podľa nej vláda využije neočakávane vysoké príjmy práve na tento cieľ, "vydláždi jej to cestu k naplneniu ďalšieho významného cieľa, ktorým je vyrovnaný alebo prebytkový rozpočet do konca desaťročia."
Ministerstvo financií sa s týmto odporúčaním stotožňuje. "Považujeme za potrebné pokračovať v znižovaní deficitu. Nie však len preto, lebo to odporúča komisia, ale najmä preto, že je to potrebné pre dlhodobý rozvoj ekonomiky," povedal minister Mikloš. Jeho rezort sa chce preto brániť aktivitám, ktoré by viedli k väčšiemu zadlžovaniu štátu.
Komisia Slovensku ako jedinému štátu Visegrádskej štvorky predpovedá, že pri naplnení daných cieľov nebude mať problém vyrovnať sa so starnutím obyvateľstva. Za potenciálne riziká označuje spomalenie zavádzania reforiem, prípadne vycúvanie z už zavedených reformných krokov.
Správou komisie sa bude začiatkom júla zaoberať rada ministrov financií únie a následne Európska rada, ktorá by mala prijať konkrétne odporúčania pre jednotlivé štáty. MARTIN JAROŠ
Ako Európska komisia hodnotí konvergenčné programy našich susedovČeská republika
3 Odhady rastu na roky 2004 - 2005 sú pod očakávaniami komisie. Načrtnutý scenár tak možno vnímať ako opatrný.
3 Zníženie deficitu je plánované znížením výdavkov, ktoré by bolo výraznejšie ako obmedzenie príjmov.
3 Berúc do úvahy očakávaný vývoj makroekonomických ukazovateľov, sa načrtnuté znižovanie verejného deficitu javí ako dosiahnuteľné, ale nie veľmi ambiciózne.
3 Česká republika bude v dôsledku starnúcej populácie čeliť vážnemu riziku ohrozenia stability verejných financií.
Maďarsko
3 Krátkodobý odhad rastu sa zdá reálny, strednodobý plán je však skôr optimistický.
3 Plán konsolidácie môže viesť k vyššej kvalite verejných financií. Celá stratégia však výrazne závisí od úspešného naplnenia tohtoročného plánu. Navyše neexistujú jasné predstavy o znižovaní výdavkov.
3 Deficit plánujú znížiť pod tri percentá HDP až v roku 2008, aj to len pomerne tesne. Preto tento zámer môže byť ohrozený neočakávaným zvratom v ekonomickom vývoji.
3 Starnúca populácia predstavuje isté riziko pre verejný rozpočet.
Poľsko
3 Predpoveď ekonomického rastu v rokoch 2004 - 2005 je vierohodná, ale predpokladaný vývoj v ďalšom období vychádza z pomerne optimistických očakávaní v oblasti investícií a súkromnej spotreby.
3 Ekonomické opatrenia obsiahnuté v tzv. Hausnerovom pláne môžu do roku 2007 zlepšiť deficit verejných financií. Dosiahnutie tohto cieľa závisí od vysokého hospodárskeho rastu.
3 Dôchodková reforma z roku 1999 znížila riziká pre verejný rozpočet, ale neodstránila ich úplne.
3 Sledovať deficit penzijného systému a hospodárenia štátnych podnikov.