tov na východe zasa získal zákazku na dodávku 230 ton mäsa ročne.
Riaditelia škôl sa o konkurze dozvedeli po dvoch mesiacoch, keď im župný úrad listom nariadil ukončiť zmluvy s firmami, ktoré kuchyne zásobujú dnes. Z oslovených riaditeľov škôl a učilíšť v štyroch mestách ani jeden nechcel oficiálne situáciu komentovať. Hovorili, že si to nechcú "rozhádzať so zriaďovateľom, ktorý ich financuje".
Župa tvrdí, že školy nakupovali mäso neefektívne. Riaditelia oponujú, že mäso nakupovali tam, kde bolo najlacnejšie, a dodávateľov si vyberali len na jeden či dva školské roky, aby zabránili dvíhaniu cien.
Teraz budú mať dodávateľa so zmluvou "na neurčito". Riaditelia si myslia, že ak firma dostane takúto exkluzívnu zmluvu, nedá sa zaručiť, že neskôr ceny nezdvihne. Proti rozhodnutiu úradu sa však školy zrejme nepostavia.
Úrad pre verejné obstarávanie tvrdí, že samosprávny kraj takúto súťaž mohol urobiť len so súhlasom škôl. "Školy s právnou subjektivitou mali príkaznou zmluvou dobrovoľne preniesť svoje právomoci na vyšší územný celok," povedala hovorkyňa úradu Helena Fialová. Ak súhlas nedali, nemusia rušiť zmluvy, ktoré majú dnes.
Župa sa bráni tým, že riaditeľov informovala, lebo pred súťažou robila na školách prieskum. Tlačová tajomníčka prešovského župana Veronika Fitzeková povedala, že od "škôl nežiadali špeciálny súhlas na verejnú súťaž". Samospráva je presvedčená, že má čo hovoriť do toho, aby "boli peniaze využívané čo najefektívnejšie, čo doteraz neboli".
Ivan Roštár z Bratislavského samosprávneho kraja povedal, že takúto hromadnú súťaž župy nevyužívajú často. "Aj my plánujeme podobnú na kancelárske potreby. Bude však pre školy dobrovoľná."
V školách v Prešovskom samosprávnom kraji je dnes zmätok. Nevedia, či rušiť zmluvy, čakajú, kým ich osloví víťaz súťaže - Mecom Humenné. V súťaži ponúkol najvýhodnejšiu cenu na rok - 25 miliónov korún. Obchodný riaditeľ mäsokombinátu Štefan Čegin hovorí, že sa tak už deje.
Proti zvyšovaniu cien sa župa podľa Fitzekovej zabezpečila v zmluve. "Ceny sú maximálne a zaväzujúce počas platnosti zmluvy."
Verejnú súťaž kritizujú firmy, ktoré dnes školy zásobujú. Hrozia, že malých podnikateľov to položí. Stanislav Faybík z firmy Noema z Lemešian povedal, že jeho firma neskrachuje, myslí si však, že ak dôvodom samosprávy na zmenu dodávateľov bola len podstatne nižšia cena, tak je to "čistý blud". Každá škola robila verejnú súťaž, v ktorej bývala prvoradým kritériom cena. "V mnohých prípadoch sa na súťažiach zúčastňoval aj Mecom Humenné a neuspel."
INGRID DROZDÍKOVÁ