Imaginárny pražský dialóg Kafku s Borgesom

Magnetom návštevníkov Prahy je v týchto dňoch aj svetoznámy spisovateľ Franz Kafka. Pri príležitosti 80. výročia smrti sa zrodila myšlienka usporiadať v jeho rodisku festival Kafka - Borges, ktorý sa skončí 3. júla, keď uplynie 121 rokov od Kafkovho ...

Magnetom návštevníkov Prahy je v týchto dňoch aj svetoznámy spisovateľ Franz Kafka. Pri príležitosti 80. výročia smrti sa zrodila myšlienka usporiadať v jeho rodisku festival Kafka - Borges, ktorý sa skončí 3. júla, keď uplynie 121 rokov od Kafkovho narodenia. Na toto veľkolepé podujatie spojili sily rôzne české inštitúcie, počnúc ministerstvom kultúry, ale aj vláda a zastupiteľstvo Argentínskej republiky, prípravu koordinoval argentínsky veľvyslanec v Česku Juan Eduardo Fleming, organizačne sa podieľala okrem iných pražská Spoločnosť Franza Kafku, Filozofická fakulta Karlovej univerzity či Židovské múzeum, záštitu nad festivalom prevzal Václav Havel.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Súčasťou podujatia je množstvo literárnych večerov a seminárov, na ktorých sa predstavujú českí i argentínski spisovatelia ako Ivan Klíma, Roland Costa, Jiří Gruša či Lenka Reinerová. Na programe sú aj hudobné produkcie, videoprojekcie, výstavy, filmové a divadelné predstavenia. Popri slávnej Kafkovej a Goldflamovej Premene v Divadle Komédie je to aj pásmo Píš, Kafka, píš v podaní divadla Sklep, ktorého svetová premiéra bude 29. júna. V kine Bio Konvikt - Ponrepo prebieha filmová prehliadka rozvrhnutá na deväť večerov, ktorej súčasťou je aj argentínske spracovanie Procesu z roku 1963 a nemecká verzia Zámku z roku 1968.

Do programu festivalu patril aj seminár na pôde českého ministerstva kultúry za účasti argentínskych, českých i slovenských romanistov, germanistov, estetikov a divadelníkov. Seminár uviedla príspevkom Borges a sny Borgesova vdova, spisovateľka a opatrovateľka jeho dedičstva Maria Kodamová.

SkryťVypnúť reklamu

Spojenie Franza Kafku a Jorgeho Luisa Borgesa do jedného festivalu nie je len prejavom kultúrnej spolupráce medzi Českou republikou a Argentínou či registráciou faktu, že popri kafkovskom okrúhlom výročí uplynie v lete aj 105 rokov od Borgesovho narodenia. Má hlbší význam - obaja spisovatelia patria vo svetovej literatúre minulého storočia k predstaviteľom moderny i postmoderny.

Borges Kafkovo dielo veľmi dobre poznal, uvažoval o ňom a najmä poviedky Lotéria v Babylone a Babylonská knižnica sa pokladajú za "kafkovské". Borges je v určitom zmysle Kafkovým pokračovateľom a hoci ich delil pôvod, životné osudy i časová a geografická vzdialenosť, mnohé ich aj spájalo. Ponímanie sveta ako labyrintu, podobenstvo ako literárny postup, "optika sna" a všeličo iné, a tak i po rokoch obaja autori vedú medzi sebou imaginárny dialóg.

SkryťVypnúť reklamu

Samotný festival Kafka - Borges i rovnomenný seminár je zasa ukážkou konkrétneho dialógu i toho, ako môžu aj rôzne kultúry všestranne spolupracovať.

PAULÍNA ŠIŠMIŠOVÁ,

LADISLAV ŠIMON, Praha

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 871
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 086
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 082
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 504
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 3 513
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 733
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 474
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 282
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu