Slobodní britskí námorníci včera odleteli na svoju ambasádu do Teheránu.
FOTO - REUTERS
ení plavidiel.
V sprievode zamestnancov britského veľvyslanectva vojakov letecky dopravili na britský zastupiteľský úrad v Teheráne. Muži boli v dobrej nálade i fyzickom stave. Irán ich odmietol pustiť pozemnou cestou späť do Iraku, pretože neschvaľuje okupáciu západného suseda, na ktorom sa Británia podieľa. Iránska tlač už včera pripúšťala, že Briti neboli špiónmi, ale ich lode podľa konzervatívneho denníka len skúšali, ako je ich islamská republika pripravená brániť svoju suverenitu. Píšu o návrate Británie, odvekého kolonialistu prezývaného v týchto končinách - Stará líška, do ich regiónu, čo zvyšuje podľa denníka Farhang-e Ašti obavy. A ďalší konzervatívny denník sa pridal: Prečo sme ich prepustili tak rýchlo?
Na oficiálnej úrovni sa včera ďakovalo - Jack Straw zložil poklonu diplomatom za skvelú prácu a ocenil spoluprácu iránskeho kolegu Kamála Charrázího. Situácia vyzerala spočiatku dramaticky, zvlášť po správach, že sa vojakov chystajú v Iráne súdiť a v televízii vysielali ich zábery so zaviazanými očami. Situácia sa upokojila po telefonickom rozhovore ministrov zahraničia oboch krajín. Straw dnes v zmierlivom tóne poznamenal, že si je istý, že politika vyjednávania s Iránom v otázke jadrového programu je dobrá, a ubezpečil, že Londýn pri nej zostane. "Na vzťahoch s Iránom tvrdo pracujeme. Niekedy sú komplikované," poznamenal.
Podľa BBC námorníci odcestujú z Teheránu v najbližších hodinách zrejme do tretej krajiny, odkiaľ sa vrátia do Iraku.
Iránci zadržali Britov a zabavili ich tri člny vrátane zbraní a výbavy v iránskych vodách rieky Šatt al-Arab na juhu iracko-iránskej hranice. Briti uznali chybu a ospravedlnili sa za nepresnú navigáciu. (čtk, reuters)