Advokát monackej princeznej, nemecký právnik Matthias Prinz drží reprodukciu fotografie, ktorú zverejnili nemecké časopisy. Podľa štrasburského súdu na to nemali právo. FOTO - ČTK/AP
Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu včera rozhodol, že ochrana osobnosti stojí nad slobodou tlače aj v prípade, že ide o prominentov. V niekoľkoročnom spore sa postavil na stranu monackej princeznej Caroline, ktorá zažalovala tri nemecké časopisy za zverejnenie fotografií zo svojho súkromia bez jej súhlasu.
Rozsudok, ktorý ešte nie je definitívny, nemeckých novinárov šokoval. Ak sa rozhodnutie Štrasburgu potvrdí, musia ho zohľadniť všetky štáty Rady Európy vrátane Slovenska.
Zväz nemeckých vydavateľov časopisov bije na poplach. Hovorí o údere pre slobodu tlače v celej Európe. Štrasburský súd totiž svoje rozhodnutie opiera o názor, že verejnosť nemá záujem o súkromný život prominentov.
"To je na rozsudku mimoriadne znepokojujúce. Súd nám chce vlastne predpisovať, o čom máme informovať. Teraz ide ešte len o obrázky, a nie o texty, ale texty závisia od fotiek. Ak nemôžete urobiť snímku, nemôžete o nej ani informovať," povedal pre SME Justitiar Dirk Platte zo zväzu vydavateľov. Verejnosť má podľa neho právo na informácie o známych osobnostiach, či už ide o politikov, športovcov, umelcov, či príslušníkov kráľovských rodín.
Sporné fotografie uverejnili začiatkom 90. rokov časopisy Bunte, Freizeit Revue a Neue Post. Najstaršia dcéra monackého kniežaťa Rainiera III. na nich jazdí na koni, je na pláži alebo na nákupoch. "Nejde o žiadne snímky z jej bytu, všetko sa to odohralo na miestach prístupných verejnosti," hovorí Platte.
V roku 1999 sa už k fotografiám vyjadril nemecký spolkový súd, ktorý dal princeznej za pravdu len čiastočne. Vyhrešil vtedy médiá, že zverejnili aj snímky, na ktorých je princezná so svojimi deťmi. Inak však konštatoval, že médiá majú právo zverejniť fotografie známych osobností aj bez ich súhlasu, ak boli urobené na verejnosti. S tým musia prominenti počítať.
Súd v Štrasburgu si však myslí, že ochrana osobnosti nie je v Nemecku dostatočná. Boli to však práve nemecké súdy, ktoré napríklad zakázali médiám publikovať články o súkromí nemeckého kancelára Schrödera. Nesmelo sa písať o tom, že si farbí vlasy ani o jeho údajných mimomanželských vzťahoch.
V pondelok súd v Hamburgu zakázal zverejniť román, v ktorom hlavný hrdina zastrelí kancelára potom, čo zbankrotuje. Žiadne známe meno v románe nie je, ale súdu stačilo, že sa hovorí o hospodárskej kríze nápadne podobnej tej dnešnej a že kancelár zahynie na stanici v Hannoveri. Odtiaľ Schröder pochádza.
Podľa experta na ľudské práva, profesora Grabenwartera z univerzity v rakúskom Grazi môže mať rozhodnutie štrasburského súdu vplyv na obrazové spravodajstvo v celej Európe. Zverejňovať by sa podľa neho mohli už len snímky z oficiálnych príležitostí.