Môže sa však stať aj presný opak. Víťazstvo posilnilo súčasné vedenie strany, ktorého cieľom je zachovať samostatnosť MDF. Vnútrostranícka opozícia stráca nádej na prevzatie moci a bude si možno hľadať uplatnenie v Orbánovom Fidesze.
Demokratické fórum bolo jednou z takzvaných transformačných strán. Vyhralo prvé slobodné voľby v roku 1990 a jej líder József Antall sa stal prvým postkomunistickým premiérom. V posledných rokoch však bojuje o prežitie, v prieskumoch dostáva priemerne dve percentá. Jej poslanci sa do parlamentu dostali iba vďaka spoločnej kandidátke s Fideszom. Úspech v eurovoľbách na tom nič nemení, správanie voličov je pri nich iné, ako vo voľbách domácich.
Na čele strany stojí od roku 1999 najpopulárnejšia maďarská politička Ibolya Dávidová, ktorá MDF prezentuje ako umiernenú konzervatívnu stranu. Jej volebným heslom bolo "Normálne Maďarsko", čo malo zdôrazniť odlišnosť od stále populistickejšieho Fideszu, ktorý spolu s vládnucimi socialistami hysterizuje vnútropolitickú scénu.
Tesne pred voľbami boli vzťahy demokratického fóra a Fideszu na bode mrazu. Dávidová prirovnala Viktora Orbána k neriadenej strele a s odkazom na sociálny populizmus Fideszu vyhlásila, že v Maďarsku existujú už iba dve veľké ľavicové strany.
Fidesz sa dlho snaží MDF pohltiť alebo zničiť, tak ako to urobil s ostatnými stranami na pravo od stredu a dokončiť tak zjednotenie konzervatívnych síl pod jedným velením.
V MDF to napriek neustálej hrozbe vzbury vo vlastných radoch odmietalo práve súčasné vedenie. Povzbudená úspechom teraz Dávidová tvrdí, že demokratické fórum musí ísť aj do ďalších parlamentných volieb samostatne, bez Fideszu.
V stredu však jeden z jej poslancov zo strany vystúpil a skoro naisto skončí vo Fidesze. Ďalších trinásť poslancov (väčšina frakcie MDF) patriacich k vnútornej opozícii, vydalo vyhlásenie, požadujúce veľmi úzku spoluprácu s orbánovcami a ukončenie politiky snažiacej sa získať umiernených centristických voličov. Na zjazde strany v septembri sa vraj budú snažiť prevziať vedenie. Podľa Dávidovej prívržencov konajú na základe poverenia Fideszu a v obave o vlastnú politickú existenciu. Snažia sa stranu rozbiť, aby Fidesz získal aspoň jej voličov.
PETER MORVAY