FOTO - ČTK/AP
Phoebe je podľa vedcov iný ako 30 ďalších známych Saturnových mesiacov. Má nezvyčajný charakter. Planétu okrem iného obieha v opačnom smere a jej orbita má iný sklon osi. Je skôr kométou ako typicky kamenistým mesiacom. Saturn si ho pravdepodobne pritiahol silou gravitácie, keď letel okolo.
Fotografie kráterovitého povrchu Saturnovho spolucestujúceho umožnili vedcom vôbec prvý raz pohľad zblízka na malé objekty z takzvaného Kuiperovho pásu, ktoré sa vytvorili pri vzniku slnečnej sústavy. Ostré snímky, ktoré vznikli počas preletu sondy Cassini, odhaľujú, že Phoebe je pravdepodobne zmesou ľadu, horniny a uhlíka. Obdobne je to v prípade Pluta a Neptunovho mesiaca Tritonu.
"Sme presvedčení, že slnečná sústava bola plná takých telies ako Phoebe," povedal Torrence Johnson na tlačovej konferencii v Laboratóriách prúdových pohonov v kalifornskej Pasadene. "Tak ako sa formovali veľké planéty, sa tento materiál buď absorboval do týchto planét, alebo ho vymietlo zo slnečnej sústavy do Kuiperovho pásu."
Vedci tvrdia, že jadro Phoebe - príliš hutné, než aby to bol čistý ľad, a príliš ľahké, než aby to bola čistá hornina - je kombináciou v pomere pripomínajúcom jadro komét a ďalších objektov Kuiperovho pásu.
Cassini, najmodernejšia vedecká sonda všetkých čias, ktorá by na budúci týždeň mala dosiahnuť obežnú dráhu okolo Saturna, strávi pozorovaním prstencovej planéty a jej 31 známych mesiacov štyri roky. Počas svojej misie môže urobiť až pol milióna fotografií.
Na misii Cassini sa okrem NASA podieľajú Európska vesmírna agentúra (ESA) a Talianska vesmírna agentúra. Projekt stál 3,3 miliardy dolárov. (čtk, r)