Američania po dvoch rokoch odmietania dovolili, že aj ich vojaci v medzinárodných jednotkách, sa budú zodpovedať Medzinárodnému trestnému súdu. Je to doteraz najväčšia prehra Američanov pri sporoch s odporcami vojny v Iraku.
Ide o takú veľkú vec, že sa až nechce veriť, že by sa Američania jednoducho vzdali. Okamžite sa ozvali hlasy, ktoré tvrdia, že výsledkom amerického ústupku nemusí byť kontrola nad vojnovými zločinmi, ale naopak ešte väčší neporiadok: Američania síce prestali klásť odpor voči súdu, neznamená to však, že ho prijali. Pokojne sa môže stať, že jednoducho stiahnu všetkých svojich vojakov z medzinárodných jednotiek OSN. To ohrozí i tak neefektívne vojská svetovej organizácie a namiesto urovnávania vzťahov s Európou to ešte viac posilní scenár, ktorého sa Američania držia najneskôr od vojny v Iraku: dokážeme to sami, ak nechcete, nepotrebujeme vás.
Američania zatiaľ sťahovaním svojich vojakov z bežiacich misií nehrozia, naznačujú však, že vyslanie do nových si rozmyslia dôkladnejšie ako doteraz.
Medzinárodný trestný súd sa stal jedným z najväčších sporov medzi Amerikou a Európou. Súd OSN, ktorý mal trestať vojnové zločiny, sa Amerike od začiatku nepáči. Washington sa obáva, že sa môže stať miestom pre protiamerické útoky. Preto posledné dva roky presadzovali výnimku - ich vojaci v jednotkách OSN pod súd nespadali.
Argumentom Spojených štátov bolo, že len americké súdy majú právo rozhodovať o vine a treste pre amerických vojakov a hlavne, že v ich prípade, na rozdiel od desiatok iných krajín v OSN, je naozaj nezávislé súdnictvo, ktoré je najväčšou zárukou spravodlivého rozsudku.
Európa to považovala za ďalší pokus Američanov vyhýbať sa medzinárodnej pôde. Zapadalo to k Bushovmu odstúpeniu od Kjótskeho protokolu o znečistení ovzdušia a hlavne k obídeniu OSN pred Irakom.
V každom prípade ide o šokujúci krok. Všetci v OSN sa zhodujú, že to je pre Američanov naozaj veľká porážka. Doteraz boli zvyknutí, že v Bezpečnostnej rade OSN si väčšinu vecí dokázali presadiť. Po škandále s mučením v irackom väzení Abú Ghrajb však Američania v rade jednoducho stratili podporu a včera zistili, že výnimku na ďalší rok by už nedostali.
Pre Američanov je to prehra aj napriek tomu, že súd je v podstate nefungujúcou organizáciou. Až 94 krajín, vrátane Ameriky a Iraku (pôsobenie v tejto krajine by tak nemalo byť vôbec ohrozené) dohodu o súde vôbec nepodpísalo a na zločiny spáchané na ich území sa tak nevzťahuje. Okrem toho sa Američania za posledné dva roky poistili 90 bilaterálnymi zmluvami, ktoré ich vojakom garantujú imunitu.