Samota, nehybnosť a kohút ako symbol slobody

V prvom zväzku pamätí, ktorý vyšiel aj po slovensky (Román môjho života, 2004), sa Gabriel García Márquez dostal len po rok 1954, keď prišiel z rodnej Kolumbie do Európy ako dopisovateľ novín El Espectador a jeho literárna kariéra sa len začínala. Ak ...

V prvom zväzku pamätí, ktorý vyšiel aj po slovensky (Román môjho života, 2004), sa Gabriel García Márquez dostal len po rok 1954, keď prišiel z rodnej Kolumbie do Európy ako dopisovateľ novín El Espectador a jeho literárna kariéra sa len začínala. Ak sa na vec dívame prísne chronologicky - a Márquez chronológiu viac-menej dodržiava - v memoároch sa teda ešte nemohol zmieniť o mnohých svojich knihách, ktoré z neho neskôr urobia nositeľa Nobelovej ceny za literatúru (1982). Nespomína tu preto ani novelu Plukovníkovi nemá kto napísať (Ikar, preložil Vladimír Oleríny, Bratislava 2004), datovanú v Paríži januárom 1957, no knižne vydanú až roku 1961 a teraz v slovenskom preklade reeditovanú po druhý raz.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Už toto rané Márquezovo dielo obsahuje niektoré prvky, na ktorých stojí najmä jeho román Sto rokov samoty. Nájdeme tu meno intendanta Buendía, zastúpené v románe šiestimi generáciami, takisto ako stopy revolučných udalostí, bojov medzi liberálmi a konzervatívcami, stelesnené v postave plukovníka, ktorý už pätnásť rokov čaká na penziu, žije na pokraji hladu a pritom živí kohúta-zápasníka. Na rozdiel od románu je však fabula tejto novely veľmi skromná: okrem každotýždenného plukovníkovho vyčkávania na list so správou o jeho penzii sa v novele takmer nič nedeje.

Ďalšie čakanie sa týka kohútích zápasov, ktoré majú byť o niekoľko mesiacov: od nich si plukovník a jeho chorľavá žena sľubuje zisk, umožňujúci im koniec hladovania. Ich kohút, pozostalosť po synovi, ktorého zastrelili práve pri kohútích zápasoch, lebo rozširoval ilegálne letáky, má v novele popri svojej reálnej "bojovej" úlohe aj funkciu symbolu.

SkryťVypnúť reklamu

V mestečku je totiž výnimočný stav a tento silný kohút, inak v plukovníkovej domácnosti uviazaný nohou o dvierka na kozube alebo o posteľ, môže reprezentovať aj symbol očakávanej slobody. Príznačná pre Márquezovu novelu je určitá nehybnosť. Jednak v myslení - protagonista sa sústreďuje iba na čakanie pošty a spisovateľ toto čakanie pre čitateľa spočiatku nevysvetliteľné stupňuje (keďže až neskôr sa dozvedáme, že ide o úradný list), a jednak v činoch, či skôr v nečinnosti, lebo poriadne dlho trvá, kým sa plukovník rozhodne, že kohúta predá jedinému boháčovi v mestečku don Sabasovi. Hoci k nemu zájde, nepovie mu to.

A lekár v novele tiež nevyniká aktivitou. Čosi v tomto diele pripomína Kafku, ktorého si Márquez podľa svojho vyznania v memoároch hlboko vážil a jeho Premenu pokladal "za jeden z najväčších zázrakov svetovej literatúry". V novele by som však skôr videl vplyv Kafkovho Procesu, lebo to nekonečné čakanie na penziu je podobné márnemu čakaniu prokuristu Jozefa K. na súd, ktorý je v nedohľadne. A byrokratické prieťahy sú si rovnako podobné.

SkryťVypnúť reklamu

Márquez píše zámerne nevzrušivo, monotónne, bez emócií, jeho plukovník je typ človeka nekonfliktného, až ľahostajného a stoického, ktorý aj svoje každoročné októbrové kŕče v črevách znáša s neuveriteľným pokojom. Dramatické scény síce chýbajú, no pritom všetko je v podstate dramatické, lebo pod povrchom to vrie - napríklad tie ilegálne letáky, ktoré dostáva i plukovník a číta ich, svedčia o nespokojnosti obyvateľov tohto zapadákova. V Márquezovej novele sú aj náznaky humoru, veď čo iné sú údery zvona, oznamujúce filmovú cenzúru alebo záver rozprávania?

V novele vládne povestná márquezovská samota, v ktorej sa potápa plukovník a jeho manželka a ktorej prenesený význam je takisto obsiahnutý v názve. Toto Márquezovo dielo bolo jeho druhou knihou a autorovi po odmietnutí rukopisu v parížskom nakladateľstve Gallimard dosť dlho trvalo, kým novela vyšla knižne. Aj veľkí spisovatelia mávali ťažké začiatky.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 446
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 085
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 696
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 631
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 042
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 1 939
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 722
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 577
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu