Iránska televízia včera vysielala reportáž, v ktorej ukázala aj zajatých Britov. FOTO - REUTERS
júci incident v iracko-iránskych pohraničných vodách sa mení na vážny diplomatický spor.
Británia už pripustila, že jej vojaci do iránskych vôd v zlom počasí skutočne omylom prenikli. Žiadajú ich okamžité prepustenie, súd znamená skôr opak.
Šéfovi britskej diplomacie Jackovi Strawovi iránsky kolega Kamál Charrazí sľúbil, že na tento prípad osobne dohliadne. Londýn pristúpil aj k bežným diplomatickým rituálom - povolal iránskeho veľvyslanca v Londýne, aby podal vysvetlenie. Teherán sa však zatiaľ tvári neústupčivo.
Podľa britského ministerstva obrany sa Briti plavili v pohraničných vodách rieky Šatt al-Arab v neveľkých člnoch a mali len osobné zbrane. Člny kúpil údajne ešte Saddám Husajn, pre sankcie OSN ich však nedostal. Teraz na nich školili nové iracké jednotky.
Iránska štátna televízia včera tvrdila, že výstroj aj zástava britskej jednotky svedčí, že nešlo len o obyčajných námorníkov. Údajne sa už ospravedlnili za to, že zablúdili. V televízii ich ukázali so zaviazanými očami, v prvej reportáži ešte mohli sedieť bez obmedzení.
Vzťahy medzi Iránom a Britániou sú vyhrotené už dlhšie. Najmä, keď Londýn vystupoval ako spolupredkladateľ rezolúcie Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu, ktorá Teherán kritizuje za utajovanie jadrového programu. Britské denníky s odvolaním sa na dobre informované zdroje na londýnskom ministerstve zahraničných vecí však príliš neveria, že by incident súvisel s frustráciou iránskeho vedenia z rezolúcie.
Člny zajali príslušníci Revolučných gárd. Tie predstavujú ozbrojenú päsť najkonzervatívnejšieho prúdu v iránskej politike. Možno takto Britom ukazujú nespokojnosť, že sa zapojili do vojny v Iraku. A tiež, že Irán je pripravený hrať v tomto regióne rozhodujúcu rolu.
Alebo britský veliteľ hliadky zle čítal mapu a narazil na príliš horlivú iránsku hliadku? Aj to je možné. Neúmyselné prekračovanie hranice je v tejto oblasti údajne bežné.
MAREK CHORVATOVIČ