Skica súdneho kresliara zachytáva súdny proces s troma americkými vojakmi obvinenými z mučenia irackých väzňov. FOTO - REUTERS
Bushova ani Rumsfeldova výpoveď sa nebude konať, isté však je, že pred súd sa budú musieť postaviť americkí generáli. Sudca totiž včera vyhovel požiadavke advokáta a povedal, že najvyšších veliteľov amerických jednotiek v Iraku predvolá.
Abú Ghrajb je najväčší škandál Američanov v Iraku. Fotografie mučenia sa stali symbolom zlého zaobchádzania s Iračanmi a nabúrali predstavu, že Američania prišli Iračanov oslobodiť od diktátorského režimu Saddáma Husajna. Od súdu si Washington sľubuje, že mu aspoň trochu vráti kredit.
Americká armáda relatívne rýchlo našla prvých vinníkov a siedmich vojakov obvinila. Jeremy Sivits, ktorý mučenie "len" fotografoval, si už vypočul aj rozsudok: rok väzenia, pokuta a odchod z armády.
Ďalších čakajú tvrdšie tresty. Neboli totiž len fotografmi, ale sami väzňov týrali. Od začiatku sa bránia, že len plnili príkazy zhora. Tvrdia, že armáda sa pokúša nájsť len obetných baránkov a skutoční vinníci zostanú nepotrestaní.
Tými sú podľa obvinených vojakov generáli, ktorí mučenie prikazovali, a ako včera povedal jeden z ich advokátov aj prezident a minister obrany. Práve oni totiž dotlačili armádu do atmosféry porušovania ženevských konvencií a v snahe zabrániť ďalším teroristickým útokom sa rozhodli odobriť aj brutálne metódy výsluchu.
Biely dom aj špičky armády to odmietajú. Tvrdia, že Abú Ghrajb je len zlyhaním niekoľkých jednotlivcov.
Najdôležitejším rozhodnutím včerajšieho dňa je, že vojenský sudca James Pohl otvoril súd aj pre generálov. Tí budú musieť pod prísahou vysvetľovať, ako to s vyšetrovaním irackých väzňov bolo. Sudca odmietol argument, že tým môže byť ohrozené vojenské tajomstvo.
Sudca tiež označil Abú Ghrajb za miesto činu. Malo by to znamenať, že väznicu nebudú môcť do konca procesu zbúrať, ako to navrhol prezident Bush. Experti včera nevedeli povedať, akú právomoc má sudca, aby mohol irackej vláde zakázať väznicu zbúrať.
Atmosféru súdu dokresľuje príbeh jedného z obvinených vojakov Ivana Fredericka, ktorý mal tiež dnes stáť pred súdom. Jeho prípad sudca o mesiac odložil. Frederickov obhajca sa totiž nedostavil do súdnej miestnosti. Poslal e-mail, že v Bagdade je to veľmi nebezpečné, a preto je pripravený obhajovať svojho klienta cez telefón. Sudcu to rozčúlilo a povedal: "Advokáti sa ukážu na súde. Neukážu sa cez telefón."
MATÚŠ KOSTOLNÝ