Ak sa v Európskej únii presadia podobné sociálne pravidlá, aké v súčasnosti uplatňuje Nemecko, vznikali by stále nové zaostalé regióny podobné dnešnému východnému Nemecku alebo talianskemu Mezzogiornu. Aj takúto kritiku bolo počuť cez víkend v Mníchove na 3. mníchovskom ekonomickom summite. Témou summitu bola sociálna únia, migrácia a európska ústava a prišlo naň 150 politikov, ekonómov a podnikateľov vrátane slovenského ministra financií Ivana Mikloša.
Kritikou na adresu sociálnej politiky v Nemecku nešetril najmä prezident renomovaného prognostického Ifo-inštitútu, profesor Hans-Werner Sinn. Nemecká sociálna politika bola podľa neho neúspechom, priveľké sociálne dávky viedli k ekonomickej stagnácii a masovej nezamestnanosti.
Profesor Sinn sa zasadzoval za zákaz migrácie nezamestnaných a upozornil, že treba dočasne skrátiť štátne sociálne dávky, napríklad sociálnu pomoc či subvenciu nájomného, pre pracujúcich prisťahovalcov a ich rodiny. Prisťahovalec by v prípade straty práce mal podľa profesora Sinna odísť z Nemecka domov a tam poberať sociálne dávky.
Slovenský minister Mikloš to pre SME označil za zaujímavý námet, ktorý stojí za diskusiu. "V nej by sa však takisto malo debatovať o druhej strane tejto mince: o zrušení programov, cielene lákajúcich práve mladých, vzdelaných a dynamických ľudí pracovať v Nemecku," myslí si Mikloš.
Priamo na konferencii Mikloš vyhlásil, že rozšírenie EÚ ozrejmilo nedostatky a deformácie jej doterajších členov. Zdôraznil, že prisťahovalectvo nie je v nijakom prípade hrozbou pre západnú Európu.
Okrem toho minister dôrazne odmietol úsilie harmonizovať daňovú politiku na európskej úrovni. V tom istom tóne hovoril nielen bývalý lotyšský premiér a terajší poslanec Európskeho parlamentu Guntars Krasts, ale aj mnohí západoeurópski účastníci Mníchovského ekonomického summitu.
JÁN ŠALGOVIČ, Mníchov