Nech to už bola smršť či tornádo, v Žiari vyvalilo strom a stŕhalo strechy.
Tridsaťstupňové teploty, čiže tropické dni, v najbližších dňoch nebudú, hoci včera bol z meteorologického hľadiska prvý letný deň. Po smršti, ktorá počas víkendu zasiahla niektoré oblasti Slovenska, meteorológovia predpokladajú zvýšenie teploty do štvrtku možno na 28 stupňov, ale nevylučujú, že potom sa môže znova mierne ochladiť.
Klimatológ Pavel Šťastný hovorí, že podobné búrky, aké boli pri Trenčíne a v Žiari nad Hronom, bývali aj v minulosti. "U nás sa v konkrétnych lokalitách ročne vyskytuje 30 až 40 dní s búrkou. Raz za čas býva búrka spojená so silným vetrom, krupobitím."
Šťastný síce pripúšťa, že takéto počasie "sa nedá oddeliť od globálneho otepľovania", ale štatistika zatiaľ nepotvrdzuje, že je to čosi nezvyčajné. "Keby sa to nahromadilo vo viacerých dňoch, už by to bolo iné," povedal s tým, že si treba počkať do septembra.
Takú búrku, ktorá cez víkend zasiahla Žiar, ťažko predvídať a pripraviť sa na ňu, lebo jej vývoj bol veľmi rýchly a trval 20 až 30 minút. "My môžeme povedať rámcovo, že napríklad na strednom Slovensku sa vyskytne taký typ búrky, ale nevieme určiť úplne presnú lokalitu," hovorí Šťastný.
Veľa ľudí má dojem, že zlé počasie býva najmä cez víkend. Prognostik počasia Jozef Iľko priznáva, že sa ho veľa ľudí na to pýta. "Ako keby aj vznikala novodobá pranostika - ak príde víkend, počasie sa pokazí. Niekoľko víkendov bolo horších a ľudia počasie cez víkendy viac sledujú. Preto logicky nadobúdajú dojem, že každý víkend je horšie, ako v týždni," hovorí Iľko.
V Žiari to asi nebolo tornádo, ale smršť
Niektorí ľudia po víkendovej búrke a veternej smršti v Žiari nad Hronom hovorili, že im to pripomínalo tornádo. Je možné, že jav naozaj pripomínal rotujúci vietor, ale nie je vylúčené, že veľa ľudí si tornáda pletie s hurikánmi, tajfúnmi a podobnými javmi. Tornáda sú obrovské víry počas búrok, ktoré dvíhajú autá, domy, stromy.
Podľa definície Českého hydrometeorologického ústavu je tornádo silno rotujúci vír vyskytujúci sa pod spodnou základňou búrok. Aspoň raz sa dotkne zemského povrchu a je dostatočne silný, aby na ňom spôsobil hmotné škody. Charakteristický je tým, že pod oblakom vyzerá ako lievik a dolu je akýsi chvost, ktorý môže siahať na zem.
"U nás by som zatiaľ skôr hovoril o smršti a je pravda, že tá sa vyskytuje v posledných rokoch častejšie, ako v predchádzajúcich desaťročiach. Tornáda sa vyskytujú najmä pri búrkach v Amerike," hovorí Jozef Iľko.
Rýchlosť vetra pri tornáde je veľmi ťažké zmerať, pretože nie všade sú vetromery a ak aj sú, tornádo ich zničí. Pokus zmerať silu tornáda a čo sa v strede tornáda deje, opísal aj americký film Twister. V ňom sa vedci pokúšali autom priblížiť sa k víru. (rf)