
Ján Kroner a Lucia Jašková. FOTO - JANA NEMČOKOVÁ
Ľudovú hru po tridsiatich rokoch zbierania a spracovávania materiálov pôvodne zrekonštruoval Mišo Kováč Adamov. Variáciu tejto hry po oslovení Činohrou Slovenského národného divadla pripravil Daniel Pastirčák. "Je to divadelnícka výzva a ja som k takémuto typu hier vždy mala aj osobný vzťah," vysvetľuje pôvod výberu nového titulu dramaturgička Darina Abrahámová.
Predtým, ako sa hra dostala na divadelné javiská, tvorila repertoár dedinských kolektívov, ktoré si pouličným a príležitostným divadlom krátili dlhé večery. Historický príbeh so silným kresťanským motívom pravidelne obohatili o piesne, tance a hudobné vsuvky. Z takéhoto scenára vychádza aj terajšie naštudovanie, kde na stvárnenie folklórnych prvkov prizvali osem tanečných párov zo Slovenského ľudového umeleckého kolektívu.
"Folklór je niečo živé. Tak, ako som v mladosti rád počúval Deep Purple a Pink Floyd, tak isto rád som chodil na folklórne festivaly do Východnej a Detvy. Téma dala zmysel vzájomnej spolupráci divadla a Slovenského ľudového umeleckého kolektívu," priznáva režisér Juraj Nvota.
"Je naším poslaním uchovávať tradície a niekedy ich možno netradične prezentovať," hovorí o spolupráci riaditeľ SĽUK-u Peter Litomerický. "Bola to netradičná spolupráca, pretože ja som začal choreografiu skúšať s tanečníkmi ešte predtým, ako bola dokončená hudba. Využili sme rytmické bubnovanie, hru so zvukmi a vyklepkávanie rytmu. Až nakoniec sme k tomu pridali aj hudobné nahrávky," vysvetlil choreograf Jaroslav Moravčík.
Svätá Dorota má celoeurópsku tradíciu, patrila medzi repertoárové tituly v Nemecku, Francúzsku či Taliansku. "Mám dojem, že ako riaditeľ činohry budem na toto naštudovanie hrdý," povedal Juraj Slezáček.