Stanovisko NKÚ Drgonca prekvapilo. "Nemyslím si, že by vec mala vyčkávať do budúceho roka," povedal.
Šéf NKÚ Jozef Stahl v liste Drgoncovi oznámil, že jeho úrad poslednú kontrolu na Ústavnom súde ukončil vlani v máji. "V prípade, že máte konkrétne podklady o zneužívaní prostriedkov štátneho rozpočtu na Ústavnom súde, zvážime možnosť zmeny plánu kontrolnej činnosti," napísal Stahl.
Poslanci výboru sa pred časom pokúsili o prieskum na Ústavnom súde, ochranka však mala príkaz nevpustiť ich do budovy. Poslanci mienili preveriť hospodárenie súdu a jeho rozpočet na budúci rok. Drgonec postup súdu označil za škandál. Odmietol, že by príčinou sporu mali byť jeho zlé vzťahy s predsedom Ústavného súdu Jánom Mazákom.
Hovorca Ústavného súdu Štefan Németh povedal, že parlament je v niektorých kauzách účastníkom konania pred Ústavným súdom a poslanci nemôžu pôsobiť ako kontrolný orgán. Súd by to totiž považoval za zasahovanie do jeho nezávislosti.
Poslanec Drgonec argumentoval tým, že na rekonštrukciu budovy, ktorá bude sídlom súdu, už išlo 200 miliónov korún. Ústavnoprávny výbor schvaľuje rozpočet súdu, a preto chcel vedieť, ako sa peniaze štátu využijú.
Ján Drgonec si myslí, že poslanci by sa mali pokúsiť o opätovný návrat na Ústavný súd. "Minimálne, keď nás nepustia dovnútra, tak aby bola verejnosť o tom informovaná médiami," hovorí.
Člen ústavnoprávneho výboru Peter Miššík z SDKÚ povedal, že keby sa opäť rozhodli pre prieskum, bola by potrebná dohoda s vedením Ústavného súdu, za akých podmienok sa uskutoční, "aby nedošlo k takej záležitosti ako v blízkej minulosti". (sp)