Vukovar – prvá veľká masakra chorvátsko–srbskej vojny

Lekárku Vesnu Bosanacovú vytiahli z vybombardovanej nemocnice. Vyzliekli ju a zatkli. Jej pacientov odviezli preč. Už nikdy ich nevidela. Stalo sa to pred desiatimi rokmi, 18. novembra 1991 v chorvátskom Vukovare. Deň predtým juhoslovanská armáda a srbská


Zničená vodárenská veža vo Vukovare.

FOTO SME - PAVOL MAJER


milícia po 86 dňoch obliehania dobyli Vukovar, centrum Východného Slavónska. Srbi chceli toto územie odtrhnúť od Chorvátska. V bojoch prišli o život tisíce nevinných ľudí. Vukovar bol začiatkom srbsko-chorvátskej vojny.

„Šestnásteho novembra bolo jasné, že mesto už nemožno brániť a podpísali sme dohodu s juhoslovanskou armádou a medzinárodnými pozorovateľmi o evakuácii pacientov,“ spomína doktorka Bosanacová. O dva dni neskôr, keď Srbi vyviedli pacientov z nemocnice, nijaký západný pozorovateľ neprišiel. Chorvátski vojaci zložili zbrane, niektorí sa stiahli.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vojaci juhoslovanskej armády odviedli z nemocnice asi 260 pacientov-mužov, za mestom ich zastrelili a zakopali do hromadného hrobu. Po rokoch vydal haagsky tribunál zatykače na troch vtedajších veliteľov armády zodpovedných za masakru vo Vukovare. Najnovšie budú za Vukovar a ostreľovanie Dubrovníka súdiť i exprezidenta Juhoslávie Slobodana Miloševiča.

„Keď som sa dozvedela, čo sa stalo, bola som šokovaná a potom nahnevaná. Bola som hrozne nahnevaná na medzinárodné spoločenstvo, pretože nestačili Vukovaru prísť na pomoc a predísť všetkému tomu zabíjaniu,“ hovorí Bosanacová.

Medzinárodné spoločenstvo vývoj v Juhoslávii trestuhodne zaskočil. Rok 1991 bol rokom, keď sa federácia začala trhať na kusy. Prvé odpadlo Slovinsko. Chorvátsko vyhlásilo nezávislosť 25. júna. Už v máji sa však odohrali prvé incidenty medzi chorvátskou políciou a srbskými ozbrojencami vo Východnom Slavónsku, vtedy obývanom väčšinovou srbskou komunitou. Deň po vyhlásení nezávislosti srbskí povstalci zaútočili - najprv na policajnú stanicu v meste Glina v centrálnom Chorvátsku, v tzv. Krajine, potom i na ďalšie mestá.

SkryťVypnúť reklamu

Koncom augusta podporila militantov v útokoch na Vukovar regulárna juhoslovanská armáda, ktorú sem vyslal Miloševič. Na mesto dopadali tankové a delostrelecké granáty. To všetko sa dialo pod nálepkou ochrany miestnych Srbov pred chorvátskymi nacionalistami.

Väčšina mesta zostala v troskách. Zomrelo vyše 2500 obyvateľov. Vukovar, kedysi pekné prosperujúce 45-tisícové mesto na brehu Dunaja s malebnou barokovou architektúrou, sa stalo míľnikom moderných chorvátskych dejín. Chorváti dnes udalosti spred desiatich rokov prirovnávajú k obliehaniu Stalingradu. Vojna medzi Záhrebom a srbskými separatistami trvala s prestávkami štyri roky. Ukončili ju bleskové operácie chorvátskej armády, pri ktorých z Chorvátska vyhnali štvrť milióna Srbov. Kruh pomsty sa uzavrel.

SkryťVypnúť reklamu

Východné Slavónsko sa po období prechodnej správy OSN cestou dohody vrátilo v roku 1998 pod správu Záhrebu. Obnova Vukovaru sa začala už skôr - Európska únia sem odviedla nemalé investície, aby sa aspoň takto pokúsila vyvážiť svoju nečinnosť zoči-voči vojnovému agresorovi.

V nedeľu v meste smerovali dlhé zástupy mužov a žien na cintorín. Prezident Stipe Mesič a premiér Ivica Račan tu položili vence a katolícky kňaz odriekal krátku modlitbu. Mnohí v zástupe vzlykali, keď zbor spustil latinské Rekviem za mŕtvych z Vukovaru.

Doktorka Bosanacová tvrdí, že počas blokády nikdy neplakala. Ľudia vybudovali systém podzemných krytov, vykopali zákopy a kanály, aby sa mohli presúvať a prežiť delostreleckú paľbu. „V takom tlaku, šoku, pri práci v nemocnici nebol čas plakať. Po prvý raz som skutočne plakala, keď ma v decembri pustili pri výmene väzňov. Bolo to, keď som prišla do Záhrebu a dozvedela sa, čo sa skutočne stalo s nemocnicou.“

SkryťVypnúť reklamu

Na Vukovar v nedeľu spomínal aj veliteľ jeho obrany Branko Borkovic. Pamätá si posledný pohľad na mesto, keď ho opúšťal po mínových poliach. „Zbadal som kostru mesta, tmavú a zahmlenú, so stále dymiacimi ruinami. Posledné, čo som videl, bol pes uviazaný pred prázdnym domom, ktorý na nás šťastne brechal. Na chvíľu som mal šialenú myšlienku, že by som sa mal vrátiť, ale vedel som, že nemôžem. Skutočne sme nemali šancu.“

Zajtra - Deň vďakyvzdania

Autor: ZORAN RADOSLAVLJEVIČ, bj

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  2. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  3. Probiotiká nie sú len na trávenie
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  7. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 6 298
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 113
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 264
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 668
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 2 346
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 010
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 792
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 527
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu