Saudskoarabský princ Ibn Abdul Azíz, správca oblasti Rijád, na návšteve u zraneného policajta po zrážkach s ozbrojencami z al-Káidy. Saudskoarabské jednotky zabili vodcu Abdulazíza al-Mokrína. FOTO - REUTERS
RIJÁD - Saudská Arábia sa zbavila šéfa miestnej al-Káidy Abdala Azíza Mukrína. Podľa Rijádu je to pre tamojších radikálov zásadný úder. Mukrínovu smrť priznala aj al-Káida.
Zásah proti lídrovi teroristov, ktorí sa nazývajú al-Káida na Arabskom polostrove, prišiel nato, ako odrezali hlavu Američanovi Paulovi Johnsonovi. Svet jeho smrť vydesila, mnohí z 8,8 milióna cudzincov v krajine začali uvažovať o odchode zo Saudskej Arábie.
Saudi zareagovali okamžite: pri zásahu na Mukrína zabili ešte ďalších troch teroristov, 12 zatkli. Mŕtve telá ukázali v televízii.
Zavraždení a pochytaní teroristi nesú zodpovednosť za väčšinu útokov, ktoré sa v posledných rokoch na Arabskom polostrove stali. Mukrín je veterán niekoľkých vojen: bojoval v Afganistane, v Bosne a vraj aj v Čečensku. Hlásil sa napríklad k zajatiu a poprave Johnsona, útoku na cudzincov z ropných spoločností v Chubare, kde ich telá vláčili po uliciach.
Saudi teraz tvrdia, že al-Káida už nie je v ich krajine schopná operovať. Naznačujú, že druhý Johnson nehrozí. Mnohí o tom však pochybujú. Naopak, tvrdia, že Mukrínova smrť teroristov rozzúri a vyburcuje k novej aktivite.
Samotná al-Káida vyhlásila, že naďalej "pokračuje v svätej vojne, ako to sľúbili Bohu, a vražda ich bratov neoslabí odhodlanie, ale len zvýši ich rozhodnutie záväzok splniť".
Vzťah Saudskej Arábie k terorizmu je už niekoľko mesiacov jednou z horúcich tém. Najmä Američania tlačili na Rijád, aby razantne zasiahol proti teroristom. Tlak sa vystupňoval v posledných týždňoch, keď sa začali množiť útoky na cudzincov. Zasiahol však až potom, ako al-Káida zverejnila na internete popravu Paula Johnsona. Zabili ho, pretože miestna vláda odmietla prepustiť väznených radikálnych bojovníkov.
Kráľovská rodina okolo princa Abdalláha teraz tvrdí, že všetko je vyriešené. Experti na terorizmus pochybujú. Egypťan Diá Rašván hovorí, že Mukrínovou smrťou sa nič nekončí. Saudskoarabské konzervatívne islamské tradície totiž podľa neho utvárajú úrodnú pôdu na extrémizmus. "Vždy tu sú nové generácie, ktoré môžu prevziať štafetu a pokračovať," povedal Rašván.
Podľa analytikov pôsobí v Saudskej Arábii asi 2000 radikálov, ktorí by mohli mať väzby na teroristickú sieť Usámu bin Ládina, tiež rodáka zo Saudskej Arábie. Cieľom al-Káidy na Arabskom polostrove je vyčistiť kráľovstvo od cudzincov a utvoriť zo Saudskej Arábie islamský štát.
Mukrínova smrť v žiadnom prípade neuspokojila cudzincov, ktorí tu žijú. Okolo obytných komplexov, úradov rastú ostnaté ploty, vysoké múry a barikády z vriec s pieskom. (kos, čtk)