BRUSEL, LONDÝN - Ekonomickí odborníci z Európskej únie označujú českú reformu verejných financií za nedostatočnú. Európska komisia uverejní tento týždeň hodnotenie vývoja českej ekonomiky z hľadiska verejných financií v rámci tzv. procedúry nadmerného deficitu. Správa bude podkladom na rokovanie ministrov financií európskej dvadsaťpäťky začiatkom júla.
Hoci sa v tejto fáze neráta s akýmikoľvek postihmi, vysloví komisia podľa dobrých zdrojov isté rozpaky nad slabou ambicióznosťou českej reformy verejných financií a prípadne nad pesimistickými makroekonomickými prognózami vlády. Brusel povie, že by reformy mohli byť dynamickejšie a vládne vyhliadky ružovejšie.
"Zhoršovanie predpokladaných scenárov a veľmi pomalý plán znižovania deficitu je pre vládu pohodlný, pretože môže vytvárať určité podušky," komentoval nemenovaný európsky expert. Pripomenul napríklad nedávne zvýšené výnosy z DPH, ktoré vláda utratila na sociálne účely, pretože nepotrebovala splniť ctižiadostivé plány.
Európska komisia nehodlá Česko v tejto fáze kritizovať; naopak, vyzve Prahu, aby pokračovala vo vytýčenom programe a neodchyľovala sa od neho. Bude striktne vyhodnocovať jeho plnenie a vyvaruje sa všetkého, čo by sa dalo vysvetľovať ako vmiešavanie.
Podľa nemenovaného zdroja si však odborníci v Európskej komisii myslia, že kým program v oblasti verejných financií svojím spôsobom funguje, nedeje sa prakticky nič v oblasti reforiem na trhu práce, v zlepšovaní podnikateľského prostredia a chýba účinná celková koordinácia hospodárskej politiky.
Stav českých verejných financií vyvoláva pesimizmus v podnikateľských kruhoch. Podľa Bernadetty Stallaertovej z najväčšej belgickej banky Fortis znepokojuje česká ekonomika rastúcim rozpočtovým deficitom, ktorý svedčí o tom, že reformy boli slabé. Ešte varovnejšie pôsobí krivka nárastu českého štátneho dlhu, zvlášť, keď sa vie, že štát už nečakajú žiadne výrazné príjmy z privatizácie.
"Sú nevyhnutné drastické opatrenia. Doterajšie reformy boli príliš plaché, ekonomika potrebuje konskú injekciu reforiem," uviedla Stallaertová. Dodala, že terajšia slabá vláda, otrasená výsledkom európskych volieb, bude sotva schopná sa odhodlať k radikálnym, a teda nevyhnutne nepopulárnym opatreniam.
Mark Katzman z britskej Economist Intelligence Unit dokonca usudzuje, že česká fiškálna reforma je najhoršia a najpomalejšia medzi novými členskými krajinami únie. Podľa jeho názoru teraz po porážke vládnej koalície v eurovoľbách nie je nádej na zmenu, pretože vláda je v ťažkej situácii a bude sa snažiť kupovať hlasy. Opozičná ODS bude akékoľvek vládne návrhy blokovať, pretože je v jej záujme vyvolať voľby.
(čtk)