BRATISLAVA - Bezdrôtová káblová televízia sa dostane do ďalších regiónov Slovenska. Telekomunikačný úrad totiž zverejnil troch víťazov výberových konaní, ktorí získajú individuálne povolenia na prevádzkovanie systémov šíriacich televízie vysielanie vzduchom (MMDS). V Skalici a okolí bude televízny signál vysielať Satro, v Lučenci Peremedia a v Leviciach firma AVC. UPC Slovensko, ktoré nepochodilo v ani jednom tendri, tak pribudnú noví konkurenti. "Úspešným účastníkom výberového konania úrad vydá povolenie najneskôr do štyroch týždňov po vyhodnotení a určení poradia účastníkov tendra, informoval hovorca Telekomunikačného úradu Roman Vavro.
"Vydané oprávnenia platia len do konca roka 2007," pokračoval Vavro. Zatiaľ nie je rozhodnuté, či MMDS operátori budú musieť svoje systémy úplne vypnúť, alebo prídu len o časť frekvencií. Časť vysielacieho priestoru, v ktorom v súčasnosti MMDS operátori šíria programy, by si totiž mali na prevádzkovanie mobilných sietí tretej generácie rozdeliť EuroTel Bratislava a Orange Slovensko. K prvej redukcii už došlo vlani na jeseň, keď bezdrôtoví zákazníci UPC prišli o sedem z 25 televíznych staníc.
"Ďalšie využitie vysielacieho priestoru bude regulátor prehodnocovať ešte pred uplynutím tejto lehoty," povedal Vavro. Len na ilustráciu, bezdrôtové systémy v súčasnosti využíva podľa údajov Rady pre rozhlasové a televízne vysielanie takmer 150-tisíc ľudí. V skutočnosti je ich podľa odhadov Asociácie prevádzkovateľov káblových televízií približne o tretinu viac. Niektorí operátori totiž televízne vysielanie nekódujú a údaje rady nezahŕňajú pirátov, ktorí signál prijímajú načierno.
"Ak by sme museli v roku 2007 vysielanie cez MMDS ukončiť, znamenalo by to pre nás veľké problémy," povedal konateľ AVC Miloša Hora. Firma si totiž na vybudovanie siete vzala úver, ktorý bude musieť splácať. Konkrétnu sumu však šéf AVC neuviedol s tým, že ide rádovo o milióny korún. Satro, ktoré v súčasnosti pokrýva signálom takmer celý juhozápad a západ Slovenska a ďalších šesť lokalít, do bezdrôtovej siete investovalo okolo 70 miliónov korún.
K vypnutiu vysielania však podľa riaditeľa Satra Františka Kadúcha nedôjde, pretože MMDS systémy sa tešia čoraz väčšej popularite. "Operátori v Kanade, Spojených štátoch, vo Francúzsku a už aj v Rusku ich s obľubou používajú najmä na pokrývanie rozsiahlych vidieckych oblastí," povedal. Nasadenie bezdrôtového systému totiž vychádza podstatne lacnejšie ako budovanie káblovej siete.
Šéf Satra je pritom presvedčený, že MMDS operátori v najhoršom prípade prídu iba o časť vysielacieho priestoru. Zákazníci firiem, ktoré už budú po roku 2007 vysielať digitálne, oklieštenie vysielacieho priestoru nepocítia. Satro v Skalici, ako aj AVC v Leviciach plánujú, že televízne vysielanie sprístupnia aj v digitálnej kvalite.
Čo je to káblovka bez kábla
MMDS (káblová televízia bez kábla) slúži podobne ako televízne káblové rozvody na šírenie rozhlasových a televíznych programov. MMDS, ktoré prevádzkuje aj operátor Satro, je podobnou konkurenciou pre káblové siete tak, ako sú mobilné siete pre Slovak Telecom.
Televízne a rozhlasové stanice sa obvykle šíria vzduchom, z vysielača, ktorý vlastní prevádzkovateľ MMDS systému. Obvykle pokrýva celú oblasť, napríklad signál, ktorý Satro vysiela z nitrianskeho vysielača Zobor možno v podstate bez problémov chytiť na celom južnom Slovensku. Divákovi stačí investovať do antény - lacnejšie modely stoja 1000 až 2000 korún - umiestniť ju na strechu, prípadne na okno a môže zasadnúť k televízoru. Podmienkou je však priama "viditeľnosť" na vysielač, napríklad tieniaci strom už kvalitu príjmu citeľne zníži.
Používateľ MMDS môže sledovať až 25 programov. Digitálne vysielacie systémy, ktoré Satro plánuje nasadiť v Skalici a AVC v Leviciach, umožňujú vysielať vyše 40 televíznych staníc, teda ako v súčasnosti UPC ponúka zákazníkom pripojeným na káblovú sieť.
(www.stafer.host.sk , dc)