Slovenský spisovateľ, preložila Anna Pokorná
Ed McBain, píšuci aj pod menom Evan Hunter, získal ako jediný americký spisovateľ Diamantovú dýku, najvyššie ocenenie Spolku britských autorov kriminálneho žánru. V najnovšom príbehu 87. obvodu sa do centra pozornosti dostáva obľúbený detektív Tučniak Ollie Weeks, ktorý sa inšpiroval prípadom vyšetrovania okolo istého vydavateľstva a rozhodol sa napísať vlastný román. Ollie sa s dokončeným rukopisom vyberie za literárnym agentom, no vzápätí ho odvolajú k ďalšiemu prípadu. Keď sa vráti k svojmu autu, zistí, že jediná kópia jeho románu zmizla.
Libor Budinský: Trinásť prezidentov
Ikar
Od roku 1918 zažilo Slovensko dvanásť prezidentov, od T. G. Masaryka až po prvých dvoch prezidentov Slovenskej republiky Michala Kováča a Rudolfa Schustera. Ako posledný doplnil trinástku novozvolený prezident Ivan Gašparovič. Aj jeho medailón je súčasťou unikátneho súboru portrétov novinára a spisovateľa Libora Budinského. Autor sa zaoberá detstvom a dospievaním našich štátnikov, sleduje ich osudy v profesijnej, politickej aj súkromnej oblasti, popisuje cestu k najvyššiemu postu a u niektorých aj zostup späť do ústrania. Pútavé príbehy zo zákulisia životov prvých mužov štátu sú doplnené čiernobielymi fotografiami. Súčasťou knihy je aj historické kalendárium a výber z najznámejších vtipov, ktoré sa o našich prezidentoch rozprávali, či rozprávajú.
Gerold Gudrich: Najznámejšie mýty. 50 klasických mýtov antického sveta
Slovart, preložila Elena Galanová
Antické báje zanechali stopy nielen v literatúre a mnohých, väčšinou erotických, umeleckých dielach, ale aj v našom každodennom živote: trápi nás Achillova päta, po ulici kráča Adonis, z niektorých žien sú vraj už fúrie, Amorov šíp je stále na cestách a mnohí muži sa nevedia zbaviť oidipovského komplexu. Výber päťdesiatich najzaujímavejších klasických mýtov je pútavým čítaním s napínavými vysvetleniami a inšpiratívnymi odkazmi na svetové umenie.
Jiří Hermach: Světoběžníci na leteckém dni
Academia
Světoběžníci na leteckém dni sa vymykajú všetkým ustáleným beletristickým formám. Nie je to ani román, ani sci-fi, ani dokument, ani autobiografia, ale zo všetkého niečo. Predovšetkým však je to básnická fantázia posadnutá košatou epikou života. Pre českého architekta Jiřího Hermacha, pôsobiaceho už roky vo Francúzsku, je písanie relaxáciou, ba až detskou radosťou z hry slov i potrebou rodeného rozprávača. Je rozsievačom mnohých dejov, príbehov, skúseností, pocitov a myšlienok.
Adam Zagajewski: Nový malý Larousse
Drewo a srd, preložil Karol Chmel
"Môže sa stať, že sa ocitneme v otroctve. Iba o jednu vec treba dbať za každú cenu - nestať sa otrokom." Toto je najkratší z vyše päťdesiatich textov Adama Zagajewského, jednej z ústredných osobností novej vlny v poľskej literatúre. Bol spoluzakladateľom básnickej skupiny Teraz, undergroundovým redaktorom, prednášal na univerzitách vo Francúzsku a Spojených štátoch. Vydal osem básnických zbierok, dva romány a sedem kníh esejí. Pár ďalších textov s názvami Rilkeho smrť, Smiešnosť a hrôza, Hegel a Keats, Dva defekty literatúry, Neopísateľný cynizmus poézie či O hodnote ohrozenia ilustruje tematickú pestrosť výberu, v ktorom sa Zagajewski predstavuje aj ako majster rôznych žánrov.
(ba)