Mosadznú tabuľku so svojím menon si slovenský herec Štefan Kvietik vlastnoručne upevnil na Moste slávy. FOTO - ČTK
Albert Marenčin dodatočne vysvetľoval, podľa čoho sa porota, ktorej predsedal, rozhodovala: "V niektorých prípadoch sme obišli to, že po režijnej stránke, ani ako celok, by si film cenu absolútne nezaslúžil - a ocenili sme jednotlivý tvorivý podiel. Aj keď nám pritom bolo priam strašne."
Najdlhšie trvalo rozhodnutie, kto dostane Igrica za dokumentárnu tvorbu. Či Mišo Suchý za Home Movie (Domáce kinečko o dome a domove) alebo Peter Kerekes za 66 sezón. "Počul som, že som vyhral len o prsia. Pozeral som sa na Kerekesa, a naozaj, ja mám prsia väčšie," smial sa Mišo Suchý pri odchode. Ponáhľal sa domov za svojimi blízkymi - v ruke už mal zapnutú malú kameru, ktorú si v roku 1998 kúpil za štipendium v Amerike a ktorou nakrútil aj ocenené Home movie. "Nie je to len film o osude jeho rodiny, hovorí aj o mnohých ďalších osudoch," povedal Marenčin.
Porota istý čas zvažovala, či má, alebo nemá posudzovať scenár Tiny Diosi Neverné hry, lebo český producent filmu nesúhlasil, aby bol film prihlásený do súťaže. "Nakoniec sme sa ho rozhodli oceniť. Bol najlepší. Keby nemohol vyhrať, z Igricov by zostala úplná fraška," vysvetľovala Katarína Dlouhá z Únie slovenských televíznych tvorcov.
Najmenej diskusií bolo okolo ocenenia animovaného (absolventského) filmu Jany Slovenskej Steblá trávy. Na pódiu, kde tento raz (prvý, a snáď aj posledný) sedeli spolu a po celý čas všetci ocenení, sa animátorka stretla aj s Petrom Hapkom. Pre jej desaťminútový film zložil hudbu, ale do Trenčianskych Teplíc si prišiel po ocenenie Zlatá kamera za celoživotné dielo.
To isté vyznamenanie si prevzal aj scenárista a režisér, autor mnohých adaptácií svetovej i slovenskej klasiky Vido Horňák. In memoriam dostal Zlatú kameru spoluzakladateľ a režisér slovenského animovaného filmu Vlastimil Herold.
V sobotu prišiel čas na pribíjanie pamätnej dosky na Moste slávy. Jednu z dvoch cien Hercova misia dostal tento rok herec Štefan Kvietik. Tvrdí, že postavy nikdy neodmietal, a ktovie, možno sa ešte niekedy pre nejakú rozhodne: "Nehovor nikdy, nikdy. Ale teraz som radšej so svojimi vnukmi alebo na prechádzke v hore."
Zajtra cenu Hercova misia dostane Květa Fialová. Kúpeľných hostí z Čiech to určite poteší. Zo včerajšieho programu vypadla prezentácia nového slovenského filmu Konečná stanica, nakrúteného podľa scenára Stanislava Štepku z Radošinského naivného divadla. Tvorcovia si to zrejme zle vypočítali, a film o filme nestihli dostrihať.
Festival pokračuje priemietaním filmov - dnes a zajtra v Trenčianskych Tepliciach, od stredy až do piatku v Bratislave. Ceny Art Filmu, o ktoré sa uchádzajú filmy v troch súťažných sekciách, udelia zajtra večer.
Igric
Výročné ceny Slovenského filmového zväzu, Únie slovenských televíznych tvorcov a Literárneho fondu za audiovizuálnu tvorbu roku 2003Hraná filmová tvorba
pre kiná
Igric - Tina Diosi (Neverné hry, námet a scenár)
Prémia - Michal Kaščák a Slavo Solovic (Zostane to medzi nami, hudba)
Prémia - Dodo Šimončič (Jesenná, zato silná láska, kamera)
Televízna dramatická tvorba
Igric - Martin Štrba (Záchranári, kamera)
Prémia - (Peter Krištúfek, Dlhá krátka noc, réžia)
Prémia - Tomáš Juríček (Dlhá krátka noc, kamera)
Animovaná tvorba
Igric - Jana Slovenská (Steblá trávy)
Prémia - Ivan Popovič, Dávid Popovič (Tajomné obrazy)
Prémia - Lenka Pšenčíková (Fóbia)
Filmová a televízna
dokumentárna tvorba
Igric - Mišo Suchý (Home Movie)
Prémia - Peter Kerekes (66 sezón)
Prémia - Oľga Pohánková (Posolstvo pre život)
Herecký výkon vo filme
alebo v televíznom diele
Igric - Szidi Tóbias (Dlhá krátka noc)
Prémia - Marián Geišberg (Dlhá krátka noc)
Prémia - Peter Bebjak (Neverné hry)
CD-Room a DVD
Prémia - Jozef Krajčovič, Marko Škop
Teória a kritika
Prémia - Miro Ulman a Peter Ulman, Marián Brázda a Martin Kaňuch
Ostatná televízna tvorba
Prémia - Natália Vídenská, Zuzana Jarošová a Jaro Rihák
Študentská tvorba
Prémia - Zuzana Piusi, Stano Petrov