ov za poškodenie dobrej povesti.
Ruskovi sa zdá čudná aj nízka cena za budovu na Žabotovej ulici, za ktorú dalo KDH 14 miliónov. Myslí si, že žiadny zákon neporušil. "Keď sa v tom chcú piplať a vracať, určite aj my budeme chcieť o tom veľmi otvorene hovoriť," odkazuje. Podľa Ruska sa potvrdilo, že k pôžičke od Mojžiša skutočne došlo.
Vzťahy medzi oboma partnermi nie sú navonok najlepšie. Na verejnosti sú viditeľné najmä spory medzi Ruskom a ministrom spravodlivosti Danielom Lipšicom. Politológ Grigorij Mesežnikov vidí príčinu sporov aj v rozličných ideologických východiskách oboch strán, ktoré negatívne ovplyvňujú ich vzťahy.
Predstavitelia KDH a ANO pripúšťajú, že je to zvláštna situácia, ale nevnímajú ju dramaticky. "Určite to nepridáva na pokoji, ale dá sa s tým žiť," tvrdí o súde predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Minárik. Nevidí dôvod, aby mal spor vplyv na spoluprácu medzi poslaneckými klubmi. Inak ako súdnou cestou sa vraj nedá vyriešiť pre "neochotu pána Ruska uznať, že pochybil a nedal nám zadosťučinenie za to, čo povedal".
"Sú naštrbené, samozrejme," hovorí o vzájomných vzťahoch Rusko. Ospravedlniť sa odmieta. "Po tom všetkom, čo som sa ja napočúval, sa im ja mám za jednu vetu ospravedlňovať a oni sa nepotrebujú ospravedlňovať za nič? No tak to nemyslia vážne," vyhlásil. Myslí si, že ponúkol dosť, keď navrhol ako mimosúdnu dohodu, že zloží 1 až 2 milióny korún z osobných peňazí na charitatívny účel, o ktorom rozhodne KDH.
Predseda koaličnej SMK Béla Bugár negatívne zmeny vo vzájomnom správaní partnerov po podaní žaloby nepobadal. "Sú také isté a možno v niektorých konkrétnych prípadoch dokonca lepšie," hovorí. Do sporu vstupovať nechce, lebo by to "nebolo múdre a nič by sa tým nevyriešilo".
Poslanec ANO Jirko Malchárek potvrdzuje, že sa v parlamente súdny spor na spolupráci neprejavil. "Ľudsky sme si veľmi blízki a táto vec na to zásadným spôsobom negatívne nevplýva," povedal. Neobáva sa, že by sa to malo v budúcnosti zmeniť, ale priznáva, že žaloba "neprispieva k zlepšeniu vzťahov".
Politológ: Nepočul som o podobnom prípade. Slovensko má špecifikum
O súdnom riešení sporu medzi koaličnými partnermi KDH a ANO sme sa rozprávali s politológom GRIGORIJOM MESEŽNIKOVOM.
Čo si myslíte o spôsobe, akým riešia svoj spor KDH a ANO?
Je to neštandardné. Vyriešenie ich vzťahov súdnou cestou je veľmi nezvyklé. Neviem, či vôbec bol zaznamenaný nejaký prípad podobného typu. Koaliční partneri sa v priebehu posledných mesiacov snažili riešiť svoje problémy vo vzťahoch tak, aby neprekročili istú hranicu, ktorá by znamenala ohrozenie stability koalície. Toto je niečo, čo sa z toho vymyká. Hoci situácia vyzerá navonok ako veľmi vážna, nemyslím si, že pre túto kauzu sa vládna koalícia buď rozpadne, alebo destabilizuje.
Badáte nejaké náznaky, že spolupráca práve medzi KDH a ANO má pre tento spor trhliny? Navonok sú viditeľné najmä rozpory medzi ministrami Lipšicom a Ruskom.
V minulom roku to boli spory predovšetkým medzi ministrom Palkom a predsedom ANO Ruskom, teraz sa to väčšmi posúva na vzťahy medzi Lipšicom a Ruskom. Sú tam aj hlbšie príčiny, a to je rozdielne nazeranie na niektoré kľúčové otázky, ako je problematika interrupcií.
Korene tohto sporu teda môžu vyplývať z ideologických rozdielov medzi liberálmi v ANO a konzervatívcami v KDH?
Myslím si, že áno. Je tu hlbšie ideologické podložie týchto konfliktov, veľmi to ovplyvňuje vzťahy medzi týmito subjektmi.
Mohlo by sa niečo podobné stať v krajine so zabehanou demokraciou, kde vládnu koaličné vlády?
Priznám sa, nepočul som o tom. Je to ťažko vysvetliteľné aj voličom. Ak sa strany súdia medzi sebou, čo ich vlastne spája? Čo ich viedlo k tomu, aby vytvorili vládu, ak nedokážu vyriešiť svoje problémy mimosúdnou cestou? Slovensko je možno naozaj v niečom špecifické, ak vládna koalícia nakoniec znesie vnútri aj podobnú metódu riešenia sporov.