o navrátenie majetku skonfiškovaného po druhej svetovej vojne, vysvitlo, že chýba originál kľúčového dokumentu, na ktorý sa súdy doteraz odvolávali.
Pražský súd odmietol Kinského nárok na palác v apríli. Kópia konfiškačného rozhodnutia paláca z februára 1947 sa nepozdávala Kinského advokátovi Jaroslavovi Čapkovi. Dokument nebol podpísaný a chýbala pečiatka. "O pravosti dokumentu nemá súd pochybnosti," vyhlásila však sudkyňa. Zaslal jej ho pražský magistrát s tvrdením, že sa zhoduje s originálom uloženým v archíve magistrátu.
Čapek presvedčil až chrudimskú sudkyňu Vlastu Jiráskovú, ktorá požiadala o originál. Z magistrátu však dostala len list, podľa ktorého je v archíve len kópia bez úradnej pečiatky, ktorú nie je možné overiť. To síce nemusí znamenať, že konfiškačná listina nikdy neexistovala, české súdy však doteraz minimálne postupovali nedbanlivo, ak rozhodovali na základe pochybného dokladu. Kinského advokát Jaroslav Čapek dokonca tvrdí, že kópia bola účelovo vyrobená.
České súdy a pražský magistrát sa tak dostali do nepríjemnej situácie. Budú musieť vysvetľovať, že pri rozhodovaní o navrátení majetkov zhabaných na základe Benešových dekrétov nekonali predpojato a že pražský magistrát dokonca vedome neklamal či nefalšoval dokumenty.
Kinský podal 157 žalôb na vydanie majetku v odhadovanej hodnote 40 miliárd korún. Doteraz vyhral v piatich prípadoch. Kinského rodina prišla o majetok pre obvinenie, že kolaborovala s nacistami. Kinský to popiera.
PETER MORVAY