Moskovský súd odmietol požiadavku Jukosu, aby sa odložilo pojednávanie. Prípad, ktorý má rozhodnúť, či ruský energetický gigant má zaplatiť 3,4 miliardy dolárov (v prepočte asi 113 miliárd korún) neuhradených daní, tak pokračoval ďalej.
Manažéri Jukosu tvrdia, že akýkoľvek príkaz na zaplatenie daňového nedoplatku môže dostať spoločnosť do bankrotu. Obchodníci dychtivo očakávali výstup zo súdneho pojednávania o požiadavke ministerstva daní na zaplatenie záväzku Jukosu z roku 2000. Vnímajú ho ako ukazovateľ, či autority zmiernia prístup k Jukosu v svetle komentárov ruského prezidenta Vladimira Putina. Putin vo štvrtok vyhlásil, že jeho vláda sa bude snažiť urobiť všetko pre to, aby zabránila bankrotu ropnej spoločnosti.
Harley-Davidson chce voziť Číňanov
Firma Harley-Davidson Inc., ktorá už dlhší čas plánuje utvoriť alianciu s čínskym výrobcom motocyklov Zongshen Motorcycle Group, predá svoje prvé produkty v Číne pravdepodobne v roku 2005.
Spoločnosť so 101-ročnou históriou chce na nový trh preniknúť aj napriek vysokým 50-percentným dovozným clám, ktoré v ázijskej krajine môžu cenu motoriek zdvojnásobiť. Spoločnosť však chce v krajine, ktorá prejavuje zvýšený záujem o hodnotné a luxusné produkty, využiť rast populácie strednej vrstvy. Počas prvých 5 rokov plánuje Harley-Davidson v Číne predávať len obmedzený počet motocyklov, kým si tam založí obchodnú spoločnosť a dílerskú sieť. Koncern dúfa, že neskôr tam bude ročne predávať "tisícky namiesto stoviek" svojich výrobkov.
Šéfa Hyundai Motor odsúdili za podplácanie
Šéfa najväčšej juhokórejskej automobilky Hyundai Motor Co. odsúdili za nedodržanie pravidiel pri financovaní politikov a za nedbalosť na dva roky podmienečne. Kim Dong-jin bol uznaný vinným, pretože zohral kľúčovú úlohu v zvyšovaní tajných fondov na podporu politikov v prezidentských voľbách v roku 2002. Ako informoval sudca, nielenže veľkosť tajných fondov bola obrovská, ale záležitosť bola aj starostlivo naplánovaná.
Súd však bral do úvahy, že financie boli vrátené spoločnosti a obvinený oľutoval svoje konanie. V inom procese bol odsúdený šéf Korean Air Cho Yang-ho na jeden rok podmienečného väzenia pre porušovanie pravidiel financovania politikov.
Marks & Spencer odmietol ponuku Greena
Najväčší britský predajca odevnej produkcie Marks & Spencer odmietol ponuku maloobchodného magnáta Philipa Greena na prevzatie reťazca za 8,4 miliardy libier. Ponuka "spoločnosť a jej vyhliadky výrazne podhodnocuje", uviedla firma.
Green tento mesiac ponúkol, že kúpi akcie M&S za najmenej 3,70 libry za akciu v hotovosti. To však akcionárov sklamalo, pretože väčšina z nich si predstavovala cenu okolo štyroch libier. M&S sa začala brániť proti Greenovi od chvíle, keď magnát so svojimi návrhmi prišiel. Na konci mája odvolala firma generálneho riaditeľa Rogera Holmese, považovaného za vinníka jej súčasnej neutešenej situácie, a dosadila na jeho miesto experta na ozdravovanie firiem Stuarta Rosea.
Green, štvrtý najbohatší muž v Británii, je vlastníkom obchodných domov Bhs a siete módnych predajní Top Shop a Dorothy Perkins.
Sony-BMG sú nahrávacia jednotka
Skupina, ktorú chcú spojením svojich aktivít utvoriť nahrávacie firmy Sony Music a Bertelsmann Music Group (BMG), by sa stala jednotkou na hudobnom trhu. Vyplýva to z údajov Medzinárodnej federácie fonografického priemyslu za vlaňajšok.
Federácie uviedla, že celkový trhový podiel Sony Music a BMG vlani stúpol na 25,1 percenta z 23,4 percenta pred rokom. Firmy tak spoločne predstihli doterajšiu jednotku Universal Music, ktorej podiel klesol na 23,5 z 25,4 percenta.
Celosvetové tržby z predaja hudby sa vlani znížili o 7,6 percenta, teda najprudším tempom od príchodu kompaktných diskov. Hudobný priemysel čelí sťahovaniu hudby z internetu, slabej ekonomike a konkurencii iných médií.