V tomto roku pozorujeme intenzívne premnoženie vošiek takmer na všetkých plodinách. Upozorňujeme preto na ošetrovanie proti týmto škodcom, s ktorým sa počíta práve pri ich silnom výskyte, preventívne sa neošetruje! Vhodné je spojiť ochranu proti viacerým škodcom súčasne , teda napríklad pri ochrane ovocných drevín proti obaľovačom použiť prípravok účinný aj proti voškám alebo na skleníkovej zelenine proti moliciam a voškám. Samozrejmosťou musí byť dodržanie hygienickej ochrannej lehoty pred zberom plodov, najmä pri skleníkovej zelenine a skorých druhoch i odrodách ovocia. Následne pozorujeme aj postupné rozmnožovanie predátorov vošiek, ktoré sa nimi živia, a to lienok (najmä lariev) či zlatoočiek. Je preto dôležité podporovať aj rozvoj užitočných organizmov kvôli ich výskytu v ďalšom roku alebo vtedy, ak nechceme aplikovať proti voškám chemické prípravky. Vtedy treba časť pozemkov v okolí obrábanej pôdy nechať bez zásahu aj s burinami, krovinami, stromami a kopami kamenia, ktoré tvoria pre užitočné organizmy prirodzené stanovištia a sú pre ne hlavným zdrojom obživy, úkrytu i miestom rozmnožovania . Neničíme ich používaním silno jedovatých prípravkov.
Pestovateľov zemiakov upozorňujeme na pásavku zemiakovú, ale aj na pleseň zemiakovú . Proti pásavke odporúčame skoré ošetrenie špeciálnymi prípravkami na začiatku liahnutia lariev alebo v neskoršom vývinovom štádiu v období maximálneho liahnutia, keď prvé larvy dosiahli druhý až tretí vývinový stupeň, ostatnými prípravkami proti larvám. Upozorňujeme na jedovatosť niektorých prípravkov pre včely , preto treba brať do úvahy aj kvitnúce buriny, ktoré môže tento užitočný hmyz v hojnom počte navštevovať. Proti plesni odporúčame ošetrovať pravidelne vo všetkých oblastiach najbližších asi 10 dní, aj keď nebudú zrážky. Ďalšie zrážky toto obdobie ošetrovania ešte primerane predĺžia.
Vinohradníkom pripomíname ošetrovanie proti peronospóre aj múčnatke vo všetkých oblastiach bez ohľadu na priebeh kvitnutia.
Ošetrenie proti obaľovačovi jablčnému je aktuálne už len v stredných polohách republiky a severnejšie od nich. V stredných polohách ohraničených približne okresmi Senica, Trenčín, Topoľčany, Zvolen, Rožňava, Prešov a Humenné možno ošetrovať do 19. júna, v najsevernejších od 22. do 27. júna bežnými prípravkami proti húseniciam, ako sú organofosfátové Actellic 50 EC, Basudin 600 EW, Reldan 40 EC, Sumithion super, Ultracid 40 WP a Zolone EC, pyretroidné Alimetrin 10 EM, Cyper 10 EM a NC 10 EM, Cyprin 10 EC, Decis 2,5 EC, EW 50 a 25 FLOW, Karate 2,5 EC a 2,5 WG, Mavrik 2 F, Talstar 10 EC a Vaztak 10 EC a 10 SC, kombinovaný s organofosfátovou a pyretroidnou účinnou látkou Nurelle D a prípravky s účinnou látkou z iných skupín ako sú menované, Calypso 480 EC, Integro a Trebon 10 F.
Ing. STANISLAV BAROK,
ÚKSÚP-OOR