Speleoterapia je liečebná metóda, ktorá využíva unikátne vlastnosti prostredia a najmä aerosólu krasových jaskýň na liečbu ochorení dýchacích orgánov a alergických chorôb. Štúdie ukázali, že účinok speleoterapie je úplný pri pobyte v jaskyni dve hodiny denne, počas 14 dní.
Jaskynný aerosól (ovzdušie) sa vyznačuje vysokou vlhkosťou, má konštantne nízku teplotu, vysoký obsah vápnika a horčíka, nie sú v ňom mikróby, plesne, huby a alergény. Podľa zakladateľa speleoterapeutických pobytov v Bystrej profesora Svetozára Dluholuckého speleoterapia "veľmi dobre prelaďuje aj predstupne vývoja astmy". Pomáha aj dospelým, keďže zmeny sú u nich už zafixované, efekt je len čiastočný.
Štatistiky potvrdili, že desať rokov po jedinom speleoterapeutickom pobyte zostalo bez problémov 36 percent pacientov, "sporadické" respiračné ochorenie malo 21 percent a "sporadický" pobyt v nemocnici potrebovalo 12 percent. Len pri 23 percentách problémy pretrvávali aj naďalej.
Súčasťou pobytu sú dychové cvičenia, joga, autogénne cvičenia a relaxácia pri ezoterickej hudbe. Potom deti odpočívajú, dozerajú na ne zdravotnícki odborníci. Speleoterapia kedysi patrila pôvodne medzi ľudové empirické liečiteľstvo. Dnes je poskytovanie tejto liečby licencované, robí sa v Bystrianskej jaskyni a v Jasovskej jaskyni, pobyt ponúkajú kúpele Štós.
Pobyty pre deti poisťovne nehradia, rodičia platia všetko. Profesor Dluholucký hovorí, že najväčšou položkou je hotel, preto aj cena za dva týždne závisí od toho, či je sezóna, alebo nie. Pobyt vyjde od 13- do 20-tisíc korún. Všetky turnusy v Bystrej boli doteraz obsadené.
Indikácie speleoterapie
* opakované chronické obštrukčné, neobštrukčné zápaly priedušiek,
* chronický a pretrvávajúci kašeľ po akútnom ochorení dýchacích orgánov,
* choroby horných a dolných dýchacích ciest pri poruche imunity,
* opakované bronchitídy alergických detí,
* alergická rhinitis s perzistujúcim kašľom,
* bronchiálna astma 1. - 3. stupeň,
* dermorespiračný syndróm,
* polynóza s opakovanými zápalmi dýchacích ciest,
* chronická a opakovaná sinusitis.