Dnes: výtvarníčka Katarína Slaninková
Pred dvoma rokmi sme išli s mojím priateľom Maťkom kúpiť krmivo pre rybičky a v obchode sme uvideli fretku v klietke. Očividne sa necítila veľmi dobre. Tak sme sa jej ujali.
S Dášou žijeme už dva roky a je to pekný život. Dáša - ako každá fretka - je skvelý spoločník pre zamestnaného človeka. Spí až dvadsať hodín denne, tie zvyšné štyri si však vyžaduje starostlivosť. Najmenej hodinu denne sa s ňou hrám. Ak si ju nevšímam, schválne robí zle, chodí na zakázané miesta, lezie do počítača, provokuje.
Názov fretka pochádza z latinského slova furo, čo znamená zlodej. Naša Dáša je skutočná zlodejka, špecializuje sa na papierové vreckovky. Keď má návšteva otvorenú tašku, vlezie do nej a vytiahne balíček. Nenápadne kradne aj naše. Samotné vreckovky ju nezaujímajú, vzrušuje ju obal. Zaujímavé je, že keď zašuchocem s vreckom, ktoré nie je od vreckoviek, vôbec ju nezaujíma, aj keď je z podobného materiálu. Niekoľkokrát sme už objavili skrýšu s množstvom balíčkov rôznych značiek. Na internete sme sa dočítali, že každá fretka má svoje úchylky - niektoré sú na perá, niektoré dokonca na nože.
Raz nám Dáša ušla. Zle sme jej zatvorili klietku a nanešťastie bolo otvorené okno, tak vyskočila. Aj keď bývame na prízemí, je to dosť veľká výška. Je neuveriteľné, že obehla celý dom a vrátila sa. Vchodové dvere boli otvorené, vošla dnu, našla ju susedka a vrátila nám ju. Trafila vďaka skvelému čuchu. Presne vie, kde bývame. Aj keď som s ňou vonku, mieri priamo domov a škrabká na dvere. Vonku vydrží len desať - pätnásť minút. Fretky sú domestifikované zvieratá, už dve- až tritisíc rokov žijú s človekom, voľne v prírode sa nevyskytujú. Sú vyšľachtené, takže sa skoro unavia.
Podobne ako tchor, aj fretka má pachové žľazy, ktoré používa, keď sa zľakne, alebo keď prežíva veľkú slasť. Dáši sme ich dali vyoperovať, ale veterinár to neurobil veľmi dobre, takže občas ju cítiť.
Je veľmi chápavá a komunikatívna, reaguje na nálady, nervozitu aj pohodu a rozumie nám. Väčšina fretiek hryzie, ale Dáša je vychovaná, dáva si na to pozor. Vychoval ju v tom môj priateľ Maťko - keď ho pohrýzla, pohrýzol aj on ju. Pre ňu je Maťko najväčšou autoritou.
Fretky majú problémy, ak sa im nenarodia mladé. U samičiek je to veľmi nebezpečné, majú z toho nádory. Preto sme Dáši našli cez internet partnera. Až neskôr sme zistili, že mal len rok, a v takom prípade sa to nemusí podariť. Naozaj sa to nepodarilo. Napriek tomu, že nebola kotná, správala sa, akoby čakala mladé. Naštartoval sa v nej proces hormonálnych zmien. V čase "pôrodu" si našla fiktívne mláďa. Mňa. Normálne sa o mňa starala a na Maťka bola úplne alergická, agresívna, nemohol sa k nej ani priblížiť. Museli sme ju brávať na dlhé prechádzky, aby sa vyčerpala.
Dáša je nenáročná aj čo sa týka stravovania. Žerie málo, chutí jej mačacie jedlo. Fretky majú rôzne chute, ale keď si zvyknú na jedno jedlo, iné nechcú. Vôbec, fretky si zvyknú na zaužívané rituály, napríklad na presnú hodinu vstávania. Keď sa mi ráno motá pod nohami, ide z nej taká energia, že ma zobudí lepšie ako káva.