Pred štyrmi rokmi, keď sa malá Rositha tlačila na svet, stála pri nej šťastena. V tom čase sužovali africký Mozambik veľké záplavy a jej mama ju rodila v korune stromu obkoleseného zo všetkých strán vodou. Pri povodniach vtedy zahynuli stovky Mozambičanov a pol milióna ich ostalo bez strechy nad hlavou.
Fotografie Sofie Pedrovej a jej bábätka, sotva hodinu starého a ešte stále spojeného s mamou pupočnou šnúrou, sa objavili na titulných stránkach časopisov po celom svete.
Po tom, ako sa vyliali vody z brehov rieky Limpopo, tehotná Sofia našla azyl v korune veľkého stromu. Po štyroch dňoch prišli na ňu pôrodné bolesti. Nemala inú možnosť, než dieťa porodiť sama, bez pomoci. Z koruny stromu ich potom vyslobodili záchranári s vrtuľníkom. Ako prvý sa spustil lekár, aby mohol prestrihnúť pupočnú šnúru.
Mediálna hviezda
"Rositha je zázračné dievčatko. Bola to strašná situácia, ale dokázali sme to," spomína dnes Sofia vo svojom dome v Chibute, asi 300 kilometrov severne od Maputa, hlavného mesta Mozambiku. Životy si zachránili, prišli však o všetok majetok.
Onedlho po zverejnení správy o nevšednom pôrode pozvali americké dobročinné organizácie mladú matku aj s dieťaťom do Spojených štátov, kde dostala Sofia niekoľko tisíc dolárov na zabezpečenie dcérkinej budúcnosti.
Dnes má Rositha štyri roky a svoje postavenie mozambickej hviezdy si ešte veľmi neuvedomuje. Pred televíznymi kamerami sedí spokojne na kolenách svojej mamy a počúva jej rozprávanie o záplavách i ceste do Spojených štátov, kde poskytovala rozhovory o tom, ako prežila veľkú katastrofu vo svojej krajine. Keď mama Rosithe povie, aby sa išla hrať, dievčatko odbehne.
"Rositha je stále veľkou mediálnou témou a jej matka sa musí vyrovnávať s tým, že jej život sa po záplavách od základov zmenil, že je známou osobnosťou," hovorí novinár Charles Mangwiro z mozambického rozhlasu.
Pre Sofiu je ťažké zmieriť sa s touto situáciou, pretože si uvedomila, že ju to oberá o množstvo času, ale materiálny úžitok z toho žiadny nemá.
"Ľudia prídu, na nič sa nepýtajú, vyfotografujú si nás a zase odídu. Niekedy ani nevieme, čo sú zač a nemáme z toho nič. Myslíme si, že fotografie predajú, ale nám z tých peňazí nedajú."
Dom sa rozpadá
Sofia žije s manželom a tromi ďalšími deťmi v dome, ktorý pre nich postavila v polorozpadnutom Chibute vláda. Lenže dom podľa Sofie rýchlo starne, cez strechu zateká a vodovodné kohútiky vyschli. Peniaze na opravy však rodina nemá. Všetky peniaze, čo dostala po povodniach od vlády, sa už minuli na základné životné potreby. Teraz by sa chceli dostať k peniazom na Rosithinom účte, aby mohlo ísť dievčatko na budúci rok do školy.
Vláda tvrdí, že bývalej farmárke Sofii dala prácu v úrade sociálneho zabezpečenia a že našla miesto aj pre jej manžela. A sľubuje, že dievčatku bude platiť základnú školu.
Rositha je totiž niečo ako mozambický národný poklad. Podľa ministerstva sociálnych vecí má rodina účet v dvoch bankách a tretí bude mať k dispozícii Rositha, keď dosiahne osemnásť rokov. To bola podmienka darcov.
REUTERS
Záplavy, smršte a chudoba
Katastrofálne záplavy na jar roku 2000 a veterné smršte v dvoch nasledujúcich rokoch vyvolali na celom svete vlnu solidarity s Mozambikom a krajina dostala niekoľko miliónov dolárov na zlepšenie infraštruktúry. Napriek tomu patrí táto juhoafrická krajina k najchudobnejším na svete. Polovica z takmer 17 miliónov obyvateľov žije pod hranicou chudoby.