Bývalý šéf FNM Štefan Gavorník.
FOTO - ARCHÍV TASR
BRATISLAVA - Osem bývalých vedúcich predstaviteľov Fondu národného majetku včera polícia obvinila zo sprenevery a porušovania pravidiel v hospodárskom styku. Sú medzi nimi exprezident fondu Štefan Gavorník, členovia prezídia Ján Polakovič, Jozef Mihalik, Jozefa Murgašová, Ivan Ľupták, Pavol Kačic a dvaja bývalí členovia výkonného výboru FNM Ján Porvazník a Karol Danys.
Všetkých budú stíhať na slobode, lebo podľa ministra vnútra Vladimíra Palka "nie je dôvod na väzbu".
V kauze ide o predaj 10 poľnohospodárskych podnikov, ktoré dostali vopred vybraní záujemcovia v rozpore so zákonom. "Existovalo platné rozhodnutie ministerstva pre privatizáciu o privatizácii týchto desiatich podnikov prevodom na Slovenský pozemkový fond," povedal Palko. "Hlasovaním obvinení zmenili rozhodnutie ministerstva, čo bolo porušením zákona." Išlo o tzv. zákon o veľkej privatizácii.
"Rozhodnutie zmenili tak, že podniky určili na predaj vopred určeným záujemcom za nižšiu cenu, ako bola ich hodnota," hovorí Palko. Hlasovania boli jednohlasné.
Palko povedal, že desať podnikov bolo predaných za 20 percent ich hodnoty. "Spolu mali účtovnú hodnotu 735 miliónov a predané boli za 136 miliónov." FNM sa tak podľa Palka nezákonne obohatil a poškodil Slovenský pozemkový fond.
Podniky fond predával aj ľuďom blízkym vláde Vladimíra Mečiara a jeho HZDS. "Ľudia si dobre pamätajú, kto získaval profit v období 1994 až 1998 z privatizácie," povedal včera Palko. Vyšetrovanie podľa neho ukáže, komu a prečo boli podniky predávané.
Z trestného činu polícia zrejme obviní aj niektorých poslancov, ktorí vtedy boli vo vedení FNM. Takým je napríklad Milan Rehák z HZDS. Prokurátor však najprv musí požiadať o zbavenie ich imunity.
Niektorí členovia vedenia fondu sú už obvinení vo viacerých kauzách - napríklad takzvaných osobitných účtov ministerstva privatizácie alebo z predaja bytov FNM. Poslanci Milan Rehák a Igor Pinkava už v kauze predaja bytov o imunitu prišli.
S obvinenými sa nám včera spojiť nepodarilo. Na telefónnom čísle, ktoré by malo patriť Jozefe Murgašovej napríklad býva istý Roman Murgaš a povedal, že žiadnu Jozefu nepozná.
Rehák povedal, že každé hlasovanie bolo v súlade so zákonom. Na otázku, prečo predávali podniky ľuďom blízkym HZDS, napríklad aj exriaditeľovi SIS Ivanovi Lexovi, povedal: "Ja si to už nepamätám, komu všetkému to bolo predávané." Predaj bol podľa neho "určite" priehľadný.
Polícia spolupracuje s ministerstvom pôdohospodárstva, pod ktoré pozemkový fond spadá. Hovorkyňa ministerstva Katarína Czajlíková povedala, že sú radi, že polícia prípady vyšetruje.
Podniky, ktoré vraj FNM predal protizákonne
Rybochov štátny podnik v Stupave
Podnik bol predaný firme IKRA. Podľa výpisu z obchodného registra sú vlastníkmi tejto firmy Investičná agentúra a Fond Capital - Slovakia. V čase predaja bola konateľkou Ikry aj Manuela Grossová. Dnes je v predstavenstve Investičnej agentúry, figuruje aj vo viacerých firmách s Vladimírom Lexom alebo Ingrid Kučerovou, ktorá s bývalým riaditeľom SIS Ivanom Lexom trávila čas v Juhoafrickej republike, keď sa skrýval pred políciou. Účtovná hodnota podniku bola 49 miliónov, predaný bol za 10.
Štátny podnik AVS v Nitre-Čermaň
Podnik bol predaný firme AVS, s.r.o. S riaditeľom firmy Mariánom Milom sa nám včera nepodarilo spojiť - nebol vo firme. Účtovná hodnota podniku bola 36 miliónov, predaný bol za 8,5 milióna.
Štátny podnik Nitrianske Pravno
Podnik bol predaný spoločnosti Vjarspol. Účtovná hodnota podniku bola 150 miliónov, predaný bol za 25 miliónov. Jeden z konateľov a riaditeľ spoločnosti Július Gašpír tvrdí, že podnik získal vo výberovom konaní. "Bolo osem konkurenčných projektov." Povedal, že ide o jediný podnik, ktorý sprivatizoval starý manažment firmy. "Robíme tu 25 rokov a ešte stále sa trápime." Gašpír hovorí, že podnik mal naozaj hodnotu 150 miliónov a kúpili ho za 25, ale vraj aj so 110-miliónovou pohľadávkou. Podľa neho cena bola vysoká. "Poľnohospodárske podniky sa aj cez Pozemkový fond predávali za 30 percent z ceny, ale to nie je náš prípad."
Štátny podnik Lehota v Hornej Lehote
Podnik bol predaný spoločnosti Agrohron Jasenie. Spoločnosť nemá zverejnené telefónne číslo, sídli v obci Jasenie. Jediný konateľ spoločnosti Ivan Čierny z Brezna včera nezdvíhal telefón. Firma mala účtovnú hodnotu 50 miliónov, predaná bola za 3.
Výskumný a šľachtiteľský ústav zeleniny a špeciálnych plodín v Nových Zámkoch
Podnik bol predaný Výskumnému ústavu zeleninárskemu. Riaditeľka firmy Magdaléna Valšíková včera nezdvíhala telefón. Cena majetku bola 30 miliónov, predaný bol za 8.
Šľachtiteľská stanica Trebišov v Trebišove-Nová Koronč
Podnik bol predaný firme Koronč. Jeho hodnota bola 5 miliónov 300-tisíc, predaný bol za 2 milióny. Riaditeľ spoločnosti František Štofaník povedal, že nevedel, že podnik mal predávať Pozemkový fond. On ho kúpil od FNM bez výberového konania. "Kúpili sme ho za 4 a pol milióna, nie za dva," hovorí.
Štátny majetok Žiar nad Hronom v Hliníku nad Hronom
Podnik bol predaný firme Agrospolis v Šuranoch. Jeho hodnota bola 160 miliónov, predaný bol za 22. Agrospolis je dnes už v likvidácii.
Štátny majetok Fiľakovo vo Fiľakove
Podnik bol predaný spoločnosti Flagro spol. Účtovná hodnota podniku bola 231 miliónov, predaný bol za 50 miliónov. Od 11. augusta 2003 do 2. februára 2004 bola konateľkou spoločnosti Anna Macušková, ktorá býva na takej istej adrese ako bývalý poslanec HZDS Dušan Macuška. Firma nemá zverejnené telefónne číslo.
Ovocinársky štátny majetok Vyšný Kubín vo Vyšnom Kubíne
Podnik bol predaný spoločnosti Družstevný agrokombinát Námestovo. Dnes sa podnik volá Dakna. Podnik mal hodnotu 6 miliónov, predaný bol za 2,5. Predseda predstavenstva Milan Mišánik je na ceste v zahraničí.
Ovocinársky štátny majetok Podolie v Podolí
Podnik bol predaný Jurajovi Bakošovi a jeho manželke Ľubici Bakošovej. Istý Juraj Bakoš bol vo firme s Dušanom Kleimanom, ktorý bol za Mečiara šéfom TASR. Účtovná hodnota podniku bola 18,5 milióna, predaný bol za 5.
Autor: mož