Onkológia už nelieči len nádory, pomáha aj chorým na srdce

Ak sa chcete porozprávať s MUDr. Jánom Lakotom, CSc., najlepšie je to o siedmej ráno. Nájdete ho v laboratóriu. V skutočnosti je to skôr úzka kutica, dejú sa tam však zázraky.

Ak sa chcete porozprávať s MUDr. Jánom Lakotom, CSc., najlepšie je to o siedmej ráno. Nájdete ho v laboratóriu. V skutočnosti je to skôr úzka kutica, dejú sa tam však zázraky.

"Mal by dostať Nobelovu cenu," povedal nám jeden z jeho pacientov. "Vďaka tomu, že sa pán primár hodiny prple v labáku, dokáže veci, ktoré stovkám ľudí zachránili život."

Naozaj, zaujatím pre prácu v laboratóriu zaviedol onkológ Ján Lakota účinnejšie metódy záchrany života chorých na lymfómy, ale aj kardiakov. V spolupráci s bratislavským kardiocentrom dokonca našli spôsob, ako pomôcť ľuďom chorým na srdce metódou, ktorú použili prví na svete.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Na čo konkrétne môže byť doktor Ján Lakota pyšný? Je toho veľa, ale jeho srdcovou záležitosťou je tzv. čistenie štepu, ktoré robí v minilaboratóriu osobne. Zjednodušene by sa dalo povedať, že zo zmesi krvotvorných buniek odstráni nádorové a izoluje zdravé, ktoré sa neskôr po chemoterapii podajú pacientovi. Hovorí sa tomu pozitívna selekcia a výsledky sú úžasné. Takto transplantovaní pacienti majú až osemdesiatpercentné prežívanie bez choroby, kým tam, kde sa použil nečistený štep, je to iba štyridsať percent. Napriek tomu sa tento postup pri Hodgkinovom lymfóme využíva okrem Bratislavy už len v Nórsku. Vraj je to preto, že lekári zväčša nie sú takí nadšenci samotárskej laboratórnej práce.

Pri inej metóde cudzí štep od darcu priamo lieči.

SkryťVypnúť reklamu

"Filozofia je asi takáto: Pacient má nádorové ochorenie - lymfóm, myelóm, Hodgkinovu chorobu či nádor obličky. Predpokladá sa, že vznikli preto, lebo zlyhal lymfoimunitný systém, ktorý dovolil, aby sa nádorové bunky začali množiť. Začalo sa teda uvažovať, že keby sme imunitný systém vymenili, teda dodali zdravé darcove bunky, tie by priniesli do tela vlastný výkonný imunitný systém, ktorý by nádorové bunky rozpoznával a ničil. A naozaj sa ukazuje, že u niektorých pacientov, ktorí už nereagujú na chemoterapiu, dokážeme týmto spôsobom chorobu potlačiť."

Zatiaľ to však nie je štandardná liečba, funguje skôr na experimentálnej báze.

"Podobne sme sa pokúsili liečiť dvoch pacientov s pokročilým karcinómom obličky, u ktorých nádor nereagoval na štandardnú liečbu. Obaja síce zomreli, ale prvá žena preto, že darcovský systém začal prudko ničiť nádor a ona zomrela na toxicitu po rozpade nádoru. Druhý zomrel, lebo sa u nás prestal liečiť, neužíval potrebné lieky, a preto sa mu po čase zrútil imunitný systém. Pitevný nález však ukázal, že v tele nemal ani stopy po nádore. Štep naozaj vykonal svoju prácu."

SkryťVypnúť reklamu

A ešte aspoň jeden objav. Odobrané bunky treba zmraziť. Musí sa však zabrániť tomu, aby vo vysokom mraze popraskali. Dokáže to nepríjemne páchnuci dymetylsulfoxid, lenže táto látka je veľmi toxická a môže spôsobovať infarkt, vysoký krvný tlak, arytmiu, zlyhanie dýchania...

"Keď som sa však babral v labáku, zistil som, že sa dá výrazne znížiť jeho koncentrácia. Kým vo svete sa používal desaťpercentný, my pracujeme s dvojpercentným. Nepozorujeme žiadne nežiaduce účinky a konzervované bunky narastú a prežijú. Už si z nás vzali príklad Francúzi a tiež s ním začali podobne pracovať."

Sme svetové jedničky!

MUDr. Lakota úzko spolupracuje so Slovenským ústavom srdcovo-cievnych chorôb. Tento rok spoločne spustili jedinečný projekt, v ktorom, ako sa ukázalo, dosiahli svetové prvenstvo. Využili schopnosť určitých buniek z kostnej drene transformovať sa do iných štruktúr.

SkryťVypnúť reklamu

"Tieto bunky dokážu napríklad vytvoriť kosť či obnoviť nervové štruktúry, čo je nádej pre ľudí na vozíkoch s poškodenou miechou. Raz by sa vďaka tomu mohli znovu pohybovať. My sme zase túto schopnosť buniek využili na pomoc pacientom s ťažkým poškodením srdcového svalu."

Štyrom pacientom, ktorým zlyhávalo srdce, bunky izolovali z kostnej drene a namnožili sa. Keď mali lekári potrebné množstvo buniek, vpichli ich priamo do srdcovej cievy, kde by vďaka nim malo vzniknúť nové, zdravé tkanivo srdca.

"Zatiaľ sme po zákroku otestovali troch pacientov a všetkým sa stav jednoznačne zlepšil. Je obrovská radosť vidieť, že myšlienka funguje."

Radosť onkológa a kardiológov bola o to väčšia, že keď svoj postup publikovali v odbornej tlači, zistili, že metódu využili vôbec prví na svete: "Keď som sa to dozvedel, myslel som si, že sa mi sníva. Doteraz boli pred touto metódou obavy, že môže spôsobiť infarkt, my sme mali odvahu vyskúšať to a dokázať, že je úspešná a bezpečná."

SkryťVypnúť reklamu

Hlavné rizikové faktory rakoviny:

Fajčenie. Cigarety spôsobujú vysoký výskyt rakoviny pľúc, ale aj rôznych orgánov.

Zlá výživa, najmä konzumovanie mastných jedál, presolených a údených potravín, ako aj strava chudobná na ovocie a zeleninu, sa podieľajú na vzniku rakoviny niektorých orgánov, najmä tráviacich.

Prílišné slnenie, účinok ultrafialových (ale aj iných) lúčov škodí a vyvoláva rakovinu kože a jej najnebezpečnejšej formy - zhubného melanómu.

Chemikálie v pracovnom prostredí označené ako karcinogénne sú nebezpečné, ak sa nechránime zachovávaním zdravotných a bezpečnostných predpisov.

Treba si všímať svoje telo

Pozorne si treba prezerať kožu, najmä materské znamienka a bradavice, či nemenia farbu alebo tvar. Treba si dávať pozor na slnko.

SkryťVypnúť reklamu

Mladí muži by si mali pravidelne vyšetrovať semenníky, všímať si ich tvar, prípadne zatvrdnutie, bolesť.

Ženy by si mali pravidelne samovyšetrovať prsníky, aby ich dobre poznali a všimli si prípadné zmeny v neskoršom veku.

Dievčatá by mali od začiatku sexuálneho života chodiť v pravidelných intervaloch na gynekologické prehliadky s cytologickým vyšetrením steru z krčka maternice. Zdroj: Liga proti rakovine

Albatros pomôže deťom s nádorovými chorobami

Pri Detskej fakultnej nemocnici na bratislavských Kramároch existuje už niekoľko rokov Združenie na pomoc detskej onkológii. Pôvodne bolo jeho cieľom zabezpečiť ťažko chorým deťom istý nadštandard. Chronickí pacienti strávia v nemocnici dlhé obdobie, neustále sa sem vracajú, preto im lekári a rodičia chceli prostredie čo najviac spríjemniť. Z finančných prostriedkov sa nakúpili televízory, hračky, rozkladacie kreslá pre mamy, ktoré s malými deťmi zostávajú dvadsaťštyri hodín denne. Dnes sa však už z týchto peňazí namiesto hračiek nakupujú často aj lieky, pretože nemocnica nemá na ne dosť peňazí.

SkryťVypnúť reklamu

Detská onkológia potrebuje pomoc naozaj naliehavo. Liečba nádorových ochorení je stále intenzívnejšia a úspešnejšia, čo však prináša množstvo situácií, ktoré treba okamžite riešiť. Takáto liečba vyžaduje intenzívnejšiu starostlivosť a monitorovanie, v niektorých prípadoch aj dlhší čas, na čo nie je oddelenie momentálne dostatočne vybavené. V záujme zlepšenia tejto starostlivosti a v snahe dosiahnuť úroveň okolitých krajín je nevyhnutné vybudovať si vlastnú jednotku intenzívnej starostlivosti. Treba na to okolo desať miliónov.

Združenie sa chce pokúsiť zohnať peniaze na prístroje. Rozhodli sa preto usporiadať propagačnú akciu, ktorá by nielen upriamila pozornosť na choré deti, ale zároveň by ňou vyjadrili vďačnosť darcom.

Tak vznikol Vlak nádeje, ktorý vyrazí z Bratislavy do Piešťan presne o týždeň. Na budúcu sobotu bude popoludní o tri štvrte na štyri pristavená na Hlavnej stanici parná lokomotíva Albatros, ktorú zadarmo poskytli železnice. Na výlet sa povezie asi štyridsať detí so sponzormi. Privíta ich koncert Laca Lučeniča, po hodine vlak vyrazí a cestou budú pasažierov zabávať klauni, herci, muzikanti. Vlak sa nakrátko zastaví v Šenkviciach, Trnave a v Leopoldove, potom hodinu postojí v Piešťanoch, kde zahrá Traditional Club. Návrat je o desiatej večer. Výletníkov privíta salónny orchester Afrodíté. Akciu bude moderovať herečka Slávka Halčáková, režisérom je Silvester Lavrík.

SkryťVypnúť reklamu

Kto má záujem, môže finančne prispieť priamo počas akcie, alebo poslať peniaze na účet Združenia na pomoc detskej onkológii - 0011481225/0900 VS 2606.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  2. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  3. Probiotiká nie sú len na trávenie
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  7. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 465
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 053
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 260
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 665
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 083
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 886
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 574
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 308
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu