Eva Ševčáková z ateliéru grafiky a iných médií Vladimíra Popoviča vystavuje svoju absolventskú prácu pod názvom Závoj v Kaplnke sv. Jána na Františkánskej ulici. Aby ju obhájila, potrebovala do kaplnky dostať vyše dve tony soli. Polovica z nej je sivá, cestárska, druhá polovica biela, priemyselná. "Je to presne 2150 kilogramov," hovorí mladá výtvarníčka, ktorá za pomoci priateľov i neznámych okoloidúcich rovnomerne rozsypala soľ v dvoch vrstvách na 85 metrov štvorcových v priestore kaplnky. Do svojho diela, v ktorom soľ znázorňuje nedotknuteľnosť a anjelskú čistotu, zatiaľ vstúpila (ako vraví autorka - obetovala sa) iba ona. Svoje stopy potom zahladila a ponúka priestor ďalším. Dnes sa môže obetovať každý, kto sa príde pozrieť. Keď sa po nasolenom priestore prejdete, z bielej posvätnosti sa budete prepadať do sivej pozemskosti. FOTO SME - PAVOL MAJER
Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave žila v uplynulých dňoch obhajobami absolventských prác svojich študentov. Takmer stovka novopečených magistrov umenia nielen spokojne promuje, ale do konca týždňa vystavuje aj svoje diela v priestoroch školy na Drotárskej ulici a na Hviezdoslavovom námestí. Tri inštalácie sa podarilo zrealizovať aj mimo akademickej pôdy - v Pálffyho paláci Galérie mesta Bratislavy (Ingrid Višňovská), v školskej galérii Hit na Hviezdoslavovom námestí (Lenka Rajčanová) a v Kaplnke sv. Jána na Františkánskej ulici (Eva Ševčáková). Projekty v galériách sú verejne prístupné, kto chce vidieť expozície na VŠVU, musí sa spojiť s vedúcou hospodárskej správy.
Prehliadka študentských prác je pre školu veľkolepý zážitok. Napríklad tradičný prieskum ročníkových prác, ktorých je asi päťsto, si do priestorov školy prichádzajú pozrieť ľudia z celého Slovenska. S diplomovými prácami je to ťažšie. Realizujú sa väčšinou ako individuálne programy a autorské koncepty, niektoré projekty, hlavne tie, ktoré nepatria do oblasti voľného umenia, majú konkrétnu súvislosť so svojím investorom.
"Za posledné roky sme už viackrát uvažovali o spolupráci s galériami, ale vinou rôznorodosti a množstva inštalácií bol s priestorom vždy problém," hovorí rektor VŠVU, akademický sochár Ján Hoffstädter. "Školu končia absolventi desiatich katedier, diplomové práce sú rozmanité, ale naozaj zaujímavé. Určite sa ich oplatí vidieť."
EVA ANDREJČÁKOVÁ