FOTO - ARCHÍV SME
kde sa dočkáte odborných rád i záručného servisu.
Pozor na alkohol! Ako nedávno napísal český denník MF Dnes, vedci zistili, že pohárik alkoholu zvyšuje u cyklistov až päťnásobne riziko smrteľného alebo veľmi vážneho zranenia. Uvádza sa to v štúdii baltimorskej Univerzity Johna Hopkinsa, o ktorej nedávno informovala agentúra Reuters. Vedci, ktorí skúmali situáciu na amerických cestách, zistili, že až tretina smrteľných úrazov cyklistov súvisí s alkoholom. "Jazda na bicykli vyžaduje väčšiu koordináciu než riadenie automobilu. Alkohol má preto pre cyklistu vážnejšie dôsledky než pre šoférov," tvrdí jeden z vedúcich členov výskumnej skupiny. Americká štúdia poukázala na skutočnosť, že len päť percent cyklistov, ktorí utrpeli úraz a mali v sebe alkohol, nosili na hlavách prilby.
Nebojte sa bicykla. Cyklistika je šetrnejšia na kĺby ako beh, dá sa vďaka nej veľmi príjemne schudnúť. O pozitívnej stimulácii mozgu ani netreba hovoriť. Ak však chcete naozaj schudnúť, nesmiete jazdiť len krátky čas. Na spaľovanie tukov platí až trvalejšia námaha.
Pozor na otlaky. Najmä ľudia s nadváhou sa viac potia, čo prispieva k zaparovaniu pokožky. Ak je miesto, kde sa vaše telo dotýka sedla, citlivé, použite masť Dermazulén alebo Calcium Panthotenikum.
Neponáhľajte sa. Lepšie je jazdiť pomalšie ako rýchlo, no najmä pravidelne. Pokusom o diaľkový či rýchlostný rekord si skôr ublížite ako pomôžete k lepšej kondícii.
Doplňte jazdu na bicykli aj nejakým ďalším druhom športu, aby nebola porušená svalová rovnováha. Telo sa po dlhých hodinách jazdy v sedle najlepšie zregeneruje napríklad plávaním.
Pozor na dehydratáciu. Profesionálny cyklista vypije počas jednej etapy okolo 8 litrov tekutín. Zabezpečte si aj vy dostatočný prísun vody. "Ak nejazdíme na bicykli dlhšie než 50 minút, nemusí nápoj obsahovať žiadny zdroj energie. Stačí použiť obyčajnú minerálku," povedal pre MF Dnes docent Ladislav Pyšný z FTVŠ UK v Prahe.