Jacek Kuroń stojí nad Martou Kubišovou a Václavom Havlom počas stretnutia aktivistov Solidarity a signatárov Charty 77 na Sněžke v roku 1978. FOTO - ČTK
Jacek Kuroń, jeden z najznámejších poľských bojovníkov proti komunizmu, zomrel včera vo veku 70 rokov vo Varšave. Počas disidentskej kariéry si vyslúžil označenia ako kryptokomunista či trockista. Ku komunistom vstúpil len na pár mesiacov pred nástupom na vysokú školu. Počas štúdií pedagogiky to skúsil ešte raz, ale koniec znamenal otvorený list, napádajúci stalinizmus v roku 1964. Dostal tri roky väzenia. Za protištátnu činnosť ho v búrlivom roku 1968 uväznili na 3,5 roka. Sedemdesiate roky strávil ako disident.
V roku 1980 sa zapojil do akcií Solidarity a bol poradcom odborárskeho vodcu Lecha Walesu. Poslali ho za to na tri roky do internačného tábora. Keď legalizovali Solidaritu a krajina vykročila k demokratizácii, sedel v roku 1989 pri okrúhlom stole. Až vtedy Kuroń verejne "rezignoval" na ideál socializmu.
"Najviac by som si želal byť sociálnym demokratom v ozajstnej kapitalistickej krajine," vyhlásil, "ale teraz si musím tú kapitalistickú krajinu najskôr vybudovať." Kapitalizmus niekdajší komunista budoval ako minister práce a sociálnych vecí a podarilo sa mu udržať si povesť ľudového politika. Napríklad tým, že pravidelne varil tzv. kurońovú polievku pre chudobných.
Takmer celé 90. roky sedel v Sejme, ale jeho návrat do vysokej politiky skrachoval v roku 1995, keď zviedol neúspešný súboj o prezidentský úrad. (čtk)