Podľa vyšetrovacej komisie nemali stíhačky žiadnu šancu zastaviť unesené lietadlá a už vôbec nie zostreliť ich. Na vine bola neistota, chabá koordinácia, nedostatok potrebných informácií od Federálneho úradu civilného letectva a nedostatky vo vzdušnej obrane vojenského letectva.
"Severoamerické veliteľstvo obrany vzdušného priestoru a Federálny úrad civilného letectva neboli pripravení na typ útokov, ktoré boli uskutočnené proti Spojeným štátom 11. septembra 2001. Za ťažkých okolností sa snažili improvizovať domácu obranu pred bezprecedentným útokom, s akým sa nikdy predtým nestretli a na ktorého riešenie neboli nikdy vycvičení," uzatvára správa vyšetrovacej komisie.
Americký prezident George Bush včera obhajoval tvrdenie svojej administratívy, že bývalý iracký premiér Saddám Husajn udržoval vzťahy s teroristickou sieťou al-Káida napriek tomu, že vyšetrovacia komisia tvrdí opak. Bush zdôraznil, že vláda nikdy nehovorila, že Saddám sa na atentátoch priamo podieľal. "Dôvodom, prečo naďalej tvrdím, že bol vzťah medzi Irakom, Saddámom a al-Káidou, je ten, že bol vzťah medzi Irakom a al-Káidou," dodal Bush.
Nepriamo ho včera podporil aj úrad britského premiéra Tonyho Blaira, ktorý uviedol, že za vlády Saddáma Husajna operovali v Iraku agenti siete al-Káida.
Komisia, ktorá už jeden a pol roka zisťuje, či sa strašným udalostiam 11. septembra dalo zabrániť, včera podľa agentúry DPA ukončila vypočúvanie predvolaných svedkov. Záverečnú správu by mala predložiť koncom júla. (čtk, tasr, r)