BRATISLAVA - Európska komisia rozbehla iniciatívu, ktorá má vytvoriť pravidlá pre odmeňovanie manažérov firiem. Chce vytvoriť regulačný rámec pre výšku odmien, podiely na akciách a takzvané zlaté padáky, čiže výšku odstupného pre top-manažérov. Cieľom jej zámeru je zaviesť v únii jasnejšie pravidlá hry, najmä umožniť akcionárom poznať a ovplyvniť firemnú politiku odmeňovania, smerujúcu k vyššej motivácii špičkových manažérov na výkone podniku.
"Rozdiely medzi členskými krajinami v transparentnosti pri odmeňovaní riaditeľov a v právach akcionárov sú teraz príliš veľké. Budúce návrhy komisie by mali preklenúť tieto rozdiely a prispieť k vytvoreniu naozaj celoeurópskeho trhu cenných papierov, vzbudzujúceho dôveru investorov," povedal európsky komisár pre vnútorný trh Frits Bolkestein. Komisia už koncom februára otvorila konzultácie na tému riaditeľských odmien a odvtedy jej prišlo 107 odpovedí zo štrnástich krajín. Podľa Bolkesteina vyzneli ako podpora prístupu komisie.
Bolkestein ďalej vysvetlil, že komisia nechce zasahovať do vnútrofiremných záležitostí, len skoncovať s "nepatričnými praktikami" a vytvoriť systém, motivujúci riaditeľov k vyššej výkonnosti a dlhodobému zhodnocovaniu podielu akcionárov. Akcionári by sa mali napríklad vysloviť, či chcú, aby sa riaditelia firiem motivovali akciami firmy.
Aktivita komisie sa stretla s odporom v slovenskej podnikovej sfére. Podnikateľská aliancia Slovensko to považuje za významný zásah štátu do politiky odmeňovania. "Komisia môže dať odporúčania, v akom pásme sa má pohybovať odmeňovanie špičkových manažérov, ale nie zaväzovať súkromné firmy k jednotným pravidlám odmeňovania," povedal Robert Kičina, výkonný riaditeľ aliancie. Dodal, že nepredpokladá schválenie takýchto obmedzení.
Podľa riaditeľa COOP Jednota Adriána Ďurčeka je návrh Európskej komisie neprijateľný. "Som znepokojený tým, čo komisia navrhuje, odmeňovanie špičkových manažérov má zostať v kompetencií samotných podnikov," povedal. (mk, čtk)
Európske zlaté padáky
Zlatý padák znamená štedrú odmenu manažérovi, ktorú dostane pri odchode z firmy - či už nútenom, alebo dobrovoľom.
Mannesmann
Súčasný šéf Deutsche Bank Josef Ackermann sa pred súdom zodpovedal z neoprávneného schválenia odmien a miliónových prémií počas svojho pôsobenia v spoločnosti Mannesmann v hodnote 6,9 milióna eur.
Marks&Spencer
Bývalý šéf maloobchodného reťazca Roger Holmes dostane po opustení firmy 600-tisíc libier, hoci bol z firmy "vyhodený". Predsesa predstavenstva Philip Green si odniesol 450-tisíc libier.
Sanofi
Pri uvažovanej fúzii farmaceutických firiem Aventis a Sanofi mal v apríli post šéfa Sanofi opustiť Igor Landau. Výška jeho odstupného mala byť 25 miliónov eur.
Carlton
Bývalý šéf televíznej firmy Michael Green dostal zlatý padák 15 miliónov libier, čo približne zodpovedá historicky najvyššej výhre v britskej lotérii.
ČEZ
Firma, ktorá sa uchádza o privatizáciu Slovenských elektrární, vlani priznala odchádzajúcemu šéfovi Jaroslavovi Mílovi zlatý padák vo výške asi 20 miliónov českých korún.
GlaxoSmithKline
Šéf farmaceutickej firmy Pierre Garnier sa pokúsil presadiť, aby pri odchode z firmy dostal 22 miliónov libier, no neuspel.
(čtk, tasr, sita, reuters)